Ekonomové popsali drahotu v Česku: Inflace šponuje ceny pečiva, drahota rozhodně do konce roku nepoleví
Růst spotřebitelských cen v Česku nepolevuje. V červnu meziroční inflace vystoupala na 17,2 procenta z květnových 16 procent. Nejvýrazněji nadále zdražují potraviny a energie, vyplývá to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle ekonoma Štěpána Křečka, který je zároveň ekonomickým poradcem premiéra Petra Fialy (58), se v současnosti, pokud jde o potraviny, nejvíce inflace dotýká pekárenských výrobků, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.
"Zdražuje obecně řečeno všechno. Nejvyšší cenové nárůsty ale budou u pekárenských výrobků, protože se tam kombinují dva faktory. Jednak extrémní nárůst cen obilovin, jednak nárůst cen energií. Pekárenské výrobky jsou u těchto položek, které zdražují nejvíce, jimi zatížené. Dále pak vidíme zdražování na cenách masa, nejvíce zdražuje v poslední době skot a inflace silně zasahuje i sortiment, jakým je mléko a vejce, který narostl na ceně rovněž dramaticky," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz špičkový ekonom Štěpán Křeček ohledně toho, který sortiment narostl na cenách skokově.
Kvůli cenám energií očekávají analytici pokračování růstu inflace, a to až do konce roku. "Meziroční inflace bude dále zrychlovat. Z tohoto pohledu nárůst cen bude ještě vyšší než v současnosti. Inflace zohledňuje kompletní spotřebitelský koš. To znamená, že sice mohou některé druhy zboží zlevnit, ale v obecné rovině zdraží všechno," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz ekonom Lukáš Kovanda.
Ceny potravin v červnu v ČR meziročně vzrostly o 18 procent, uvedl ČSÚ. Zemní plyn zdražil téměř o 58 procent, tuhá paliva a elektřina zhruba o třetinu, teplo a teplá voda byly proti loňskému červnu dražší o 18,1 procenta. Za pohonné hmoty lidé platili o 47,5 procenta více. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 1,6 procenta. "Tento vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle bydlení a v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje," uvedl Český statistický úřad ve své zprávě.
Mezi potravinami meziměsíčně vzrostly například ceny drůbežího masa, a to o 6,6 procenta. Za uzeniny lidé platili o 3,4 procenta více, za sýry a tvarohy o 3,9 procenta, za oleje a tuky o šest procent, za chleba o dvě procenta, za jogurty o 5,9 procenta a za brambory o 9,5 procenta. Naopak ovoce ve srovnání s květnem zlevnilo o 2,5 procenta a vepřové maso o 1,9 procenta.
Z jednotlivých potravin se výrazně zvýšily například ceny mouky, a to o téměř 70 procent. Chleba zdražil o 28,6 procenta, drůbeží maso o třetinu, polotučné trvanlivé mléko o 42,3 procenta, máslo o 55,8 procenta, ostatní jedlé oleje o 58,7 procenta a cukr o 41,3 procenta. Ceny stravovacích služeb byly vyšší bezmála o čtvrtinu.
Z vybraných základních potravin byl podle statistiků, jak uvádí zpráva ČSÚ, ve 24. týdnu nejvýraznější procentuální nárůst ceny u hladké pšeničné mouky. Před rokem ji lidé koupili v průměru za 13,28 koruny, letos v polovině června za kilogram dali 23,08 Kč. Na začátku roku byla její průměrná cena o 7,5 koruny nižší. Analytici už dřív v této souvislosti uvedli, že celosvětové ceny pšenice vyhnala vzhůru válka na Ukrajině, která patří mezi její největší světové producenty. Spolu s tím zdražily i navázané produkty jako mouka či pečivo.
Například podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) kilogram konzumního kmínového chleba meziročně zdražil z 25,59 koruny na průměrných 35,68 Kč. Průměrná cena bílého pšeničného pečiva za kilogram stoupla za rok o 16 korun na 62,10 Kč.
Z dalších potravin výrazně stouply ceny vajec, krystalového cukru, másla a sýru eidam. Deset vajec se prodávalo v obchodech v polovině června v průměru za 41,26 koruny, což je o 40,2 procenta více než před rokem. O téměř 33 procent na 20,24 koruny stoupla průměrná cena kilogramu cukru krystal a o 29,5 procenta na 245,63 koruny zdražil kilogram másla. Za kilogram eidamské cihly lidé meziročně zaplatili o téměř 29 procent více, tedy 207,85 koruny.
Za polotučné pasterované mléko si lidé meziročně připlatili o 18,5 procenta více, v letošním 24. týdnu litr podle statistiků přišel na průměrných 23,32 koruny. O zhruba pětinu zdražila vepřová pečeně, kilogram masa v červnu stál v průměru 162,49 koruny.
O méně než desetinu zdražily proti loňskému červnu bílý netučný jogurt, brambory a výčepní lahvové pivo světlé. Z vybraných položek zlevnila jen jablka z 37,06 koruny za kilogram na 35,36 Kč.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.