Emil Zátopek by oslavil 100 let. Krásná vila, kterou před padesáti lety postavil, má astronomickou cenu, potvrdil realitní makléř

Vila Emila Zátopka
Vila Emila Zátopka
Foto: ŽivotvČesku
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 9. 2022

Výjimečný atlet Emil Zátopek (†78 ) by dnes oslavil sté narozeniny, stejně jako jeho manželka Dana Zátopková (†97), jež se narodila ve stejný den a rok, a to 19. září 1922. Dvojice od roku 1970 žila ve vile v pražské Troji, kterou sportovec postavil vlastníma rukama. Několik let po jeho smrti vdova dům prodala. Redakce se vyrazila na objekt podívat a požádala realitního experta, aby pro ŽivotvČesku.cz odhadl cenu obydlí v luxusní čtvrti.

Přestože byli manželé Zátopkovi výbornými atlety, v době svých největších úspěchů nedisponovali financemi, díky nimž by si dům snů mohli nechat postavit. Proto nezbylo nic jiného, než aby se do práce pustil přímo legendární běžec, uvedla v rozhovoru pro magazín Praha 7 Dana Zátopková.

Na pozemku o velikosti přes 1000 metrů čtverečních, jak vyplývá z dat katastrálního úřadu, jak zjistila redakce ŽivotvČesku.cz, a který si pořídili už několik let předtím, tak v roce 1970 vyrostla dvoupatrová vila, která ve svých útrobách skrývá například i finskou saunu.

Do té se manželé stěhovali z bytu v Jindřišské ulici, a to přesto, že to původně vůbec neměli v plánu. Olympionici si tu pořídili zarostlý pozemek se zahradní boudou. Důvodem bylo, že se jim tehdy ještě nezastavěný kout hlavního města velmi líbil.

V katastru byl pozemek vedený jako pastviny. Manželé sem jezdili i ve všední dny, rádi také zvali kamarády na opékání buřtů. To narušil až dopis od národního výboru, který pozemek změnil na stavební parcelu a pohrozil manželům, že jestli na něm nepostaví dům, tak o něj přijdou.

Na začátku 60. let se tak rozhodli pustit do stavby. Na místě bývalé chatky, které přezdívali Santo Puelo, vybudovali dům, ve kterém spolu bydleli dalších třicet let. Emil Zátopek zemřel 22. listopadu 2000.

Po jeho smrti nemovitost Dana Zátopková ještě několik let nadále využívala, ale poté ji nabídla k prodeji. Redakce ŽivotvČesku.cz na místo vyrazila a zjistila, že se stavba za několik desetiletí téměř nezměnila. Je ale udržovaná a podle záclon v oknech také obývaná.

Renomovaný realitní poradce Dušan Měchura poté přiblížil cenu, za kterou by v dnešní době bylo možné zmíněnou nemovitost pořídit. "Cenu odhaduji na 40 až 50 milionů korun. Vzhledem k historii a tomu, že ji postavil přímo Zátopek, bych se přikláněl spíše k horní hranici. Jedná se navíc o velice populární lokalitu, v Troji bydlel například bývalý prezident Gustáv Husák nebo režisérka Věra Chytilová. To potvrzuje oblíbenost tohoto místa," uvedl pro ŽivotvČesku.cz expert na reality.

Rozhodně se s ním dá jen souhlasit, protože zmíněná zelená čtvrť na břehu Vltavy poblíž pražské zoo a botanické zahrady patří mezi nejdražší pražské lokality už mnoho let.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.