Enola, Kaapo či hlavní postava ze seriálu na Netflixu. Matrikářka odhalila nejbizarnější jména, která Češi volí pro své děti

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 14. 10. 2021

Křestní jméno člověka většinou provází po celý život. Proto je pochopitelné, že je jeho výběr opravdu důležitý. Stále častěji se však matrikářky v České republice setkávají s tím, že to rodiče s kreativitou přeženou a požadují pro své dítě neobvyklé, mnohdy dokonce velmi bizarní jméno. "Případy, kdy si rodiče přejí pojmenovat potomka nezvykle, řešíme poměrně často," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz matrikářka Aneta Boboková z městské části Praha 2.

Případů, kdy úřednice váhají, zda dané jméno povolit, stále přibývá. Lidé totiž přicházejí občas se jmény, kterými snad své potomky chtějí vědomě trestat. "Děje se to stále častěji, a to hlavně v případech, kdy je jeden z páru Čech a druhý cizinec," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz Aneta Boboková.

"Pokud jsou cizinci oba, mohou si vybrat jméno vlastně jakékoliv, ale u smíšených párů je potřeba se řídit českou legislativou, a proto existuje speciální kniha povolených jmen. V případě, že dané jméno v knize nenajdeme, potřebujeme znalecký posudek od Ústavu pro jazyk český," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz matrikářka, která se ve své funkci setkala, pokud jde o jména, s opravdovými skvosty.

Neobvyklá jména mají různé významy. Někdy si jen rodiče vyberou takové, které je již zastaralé a příliš často se nevyskytuje. Redakcí oslovená matrikářka se tak podle svých slov v poslední době setkala s holčičkou Filoménou a chlapeckým jménem Timotej, v jedné z verzí dokonce Timoteus. Vyskytují se hojně také případy, kdy si lidé pro miminko vyberou jméno zahraniční. "Měli jsme tu teď chlapečka jménem Zachary. A také holčičku Asmin, což je vlastně jiná verze jména Jasmína," popsala pro ŽivotvČesku.cz.

Z podobného soudku jsou například dívčí jména Ramuné, Talia či Remi. Ačkoli by se člověk mohl domnívat, že se jedná o potomky smíšených párů, mnohdy tomu tak není. "Kupodivu velká část rodičů těchto dětí jsou oba dva Češi," objasnila na dotaz redakce úřednice Prahy 2 s tím, že motivací pro nevšední výběr bývá především touha po originalitě.

Poměrně často se také stává, že se objeví jména, pro která byl inspirací literární či filmový svět. Matrikářka pak zmiňuje například dívčí jméno Enola, které mohlo rodičům uvíznout v hlavě díky seriálu o sestře slavného detektiva Enola Holmesová, který vysílal Netflix v loňském roce. "Teď jsem zrovna řešila Tove, což je jméno pro holčičku. Rodiče jsou také Češi, takže je to zvláštní," pokračovala matrikářka pro ŽivotvČesku.cz. Inspirací mohla být autorka slavné knižní série o Mumincích Tove Janssonová.

Někdy však i matrikářkám, které již zažily leccos, zůstává nad výběrem jmen rodičů pro svého potomka rozum stát. "Asi nejzvláštnější jméno, které jsme tu za poslední dobu měli, je Kaapo. A bylo schváleno, takže se tak chlapec skutečně jmenuje," dodala pro ŽivotvČesku.cz Aneta Baboková s tím, že je sama zvědavá, s čím se ještě, pokud jde o jména pro české děti, ve svém zaměstnání setká.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.