Epicentrum britské mutace v Česku. V nemocnici ve Slaném se nakazilo 65 zdravotníků, říká ředitelství

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz

Obávaná britská mutace koronaviru je v České republice. Nákaza agresivním typem viru se potvrdila v nemocnici ve Slaném. "Nakaženo je 65 zdravotníků," potvrdilo ředitelství nemocnice pro ŽivotvČesku.cz.

Britská mutace se šíří o 40 procent rychleji než původní forma. Podle některých expertů by mohla být i agresivnější v dopadech na lidský organismus.

"Bohužel je to tak. Bylo potvrzeno, že tu máme tzv. britskou mutaci. Nakaženo je v tuto chvíli 65 zdravotníků," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz asistentka ředitele Štěpána Votočka.

Covid report 25. 1. 2021 Laboratorní vyšetření potvrdilo, že dosud nevídanou agresivitu šíření korovaviru mezi personálem Nemocnice Slaný má na svědomí tzv. britská varianta viru SARS-CoV-2. ředitel

Zveřejnil(a) Nemocnice Slaný dne Pondělí 25. ledna 2021

"Bohužel britská mutace se chová jinak, než jsme byli zvyklí u dosavadní varianty. Na přenos stačí mnohem kratší kontakt a pravděpodobně i menší množství viru," uvedla nemocnice ve Slaném na svém facebookovém profilu. Podle Kladenského deníku onemocněli dokonce i zdravotníci, kteří již obdrželi první očkovací dávku proti COVID-19.

V nemocnici pracuje 400 zdravotníků, do tohoto výčtu jsou počítáni i laboranti a farmaceuti. K 21. lednu bylo ve Slaném hospitalizováno 47 lidí s koronavirem. Už minulý týden ředitel nemocnice Štěpán Votoček oznámil, že zařízení je na hraně své kapacity. Bez pomoci armády dobrovolníků by se zhroutila lůžková péče.

Sněmovna se bude ve čtvrtek od rána zabývat dalším požadavkem vlády na prodloužení nouzové...

Před britskou mutací viru varoval také ministr zdravotnictví Jan Blatný. Podle ministra je zásadní, aby nápor zvládly nemocnice. Pro zjednodušení se podle ministra dá říci, že to, co během epidemie nastalo za deset dnů, může v případě britské mutace nastat už za šest dní. Podle některých expertů bude britská mutace v březnu v Česku dominantní.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.