Epidemiolog Rastislav Maďar: Indická mutace by mohla mít vliv na plánované rozvolnění

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia.cz

Dva lidé s podezřením na tzv. indickou mutaci koronaviru jsou v izolaci, další rizikové kontakty v karanténě. Uvedla to dnes mluvčí Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové Veronika Krejčí. Podle epidemiologa Rastislava Maďara (47) by v případě rozšíření mutace do populace mohlo dojít ke zpomalení současného rozvolňování. "Rozšíření indické varianty by zpomalení rozvolnění určitě mohlo způsobit," řekl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný epidemiolog.

Případ s podezřením na tzv. indickou mutaci byl nahlášen hradecké KHS v pátek 16. dubna. Mluvčí potvrdila slova ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (62), který řekl Právu, že indickou mutaci přivezla zřejmě studentka z Indie. Podle ministra je případ relativně dobře vytrasován, nákaza se zásadně nerozšířila, protože nebyla výuka.

V případě, že by ale došlo k její rozšíření, mohlo by to znamenat hrozbu pro chystané rozvolnění protiepidemických opatření. "Je nutné více testovat PCR testy a sekvenovat, stejně tak aktivněji přistupovat k cestovatelům vracející se z rizikové destinace," zdůraznil Rastislav Maďar pro ŽivotvČesku.cz, že není dobré věc podceňovat a naopak uplatnit nástroje, které pomohou zabránit šíření mutace mezi lidmi.

Na přelomu nového milénia kralovala hudební skupina Holki předním příčkám hudebních hitpar...

Zatím není potvrzeno, jestli je indická mutace infekčnější nebo odolnější vůči vakcínám. Mluvčí hradecké KHS dále k situaci uvedla, že pro stoprocentní potvrzení tzv. indické mutace koronaviru se čeká na výsledky z Národní referenční laboratoře, která vzorky zkoumá. Podle ministra zdravotnictví se prozatím jedná přibližně o 8 případů, uvedl pro Českou televizi.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.