Epidemiolog Roman Prymula sestavil žebříček, kde se lidé nejčastěji nakazí covidem-19

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 12. 2020

Poměrně silné zastoupení ve společnosti v souvislosti s novým typem koronaviru, který způsobuje onemocnění covid-19, má debata o tom, kde se lidé nejčastěji nakazí. Pro ŽivotvČesku.cz sestavil uznávaný epidemiolog Roman Prymula (56) žebříček, z něhož lze jednoduše zjistit, kde k přenosu viru SARS-CoV-2 nejčastěji dochází. "V současnosti dominuje přenos v zaměstnání," upřesnil bývalý ministr zdravotnictví.

Paradoxem v situaci je, že nedávné otevření škol se sice projevilo, ale ohnisek je řádově méně oproti jiným místům. "Záleží na konkrétních opatřeních, která jsou v dané chvíli aplikována," nastínil ministr zdravotnictví principiálně skutečnost, že pokud jsou školy uzavřené, logicky v nich nemůže docházet k přenosu. To platí i pro další odvětví jako třeba restaurace, které jsou od pátku, kdy Česko v systému PES přešlo do čtvrtého stupně rizikovosti, uzavřené a v tu chvíli je tak přenos nulový.

"Nejčastěji dochází k přenosu v práci, v domácnosti, v zařízeních sociální péče, v nemocnicích či ve školách," sestavil po sobě jdoucí místa, ve kterých je současně nejvyšší riziko přenosu pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

V pondělí mírně vzrostl počet lidí, kteří skončili s covidem-19 v nemocnicích. Z nedělních 4519 se dostal na 4728 hospitalizovaných. Ve vážném stavu je 602 pacientů. U většiny nemocných má covid-19 lehčí průběh. Aktuálně nemocí trpí v Česku asi 84.000 lidí.

Nejvíce se v posledních dnech šíří covid-19 na Ostravsku. Druhý nejvyšší nárůst byl evidován na Rychnovsku.

Od březnového začátku epidemie covidu-19 v Česku bylo zaznamenáno celkem přes 635.000 případů nákazy. Zemřelo 10.562 nakažených. V poslední době se pohybují denní nárůsty úmrtí kolem stovky. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.