Epidemiolog: Stále převládá omikron. Vlna, která přichází, by neměla ohrozit kapacitu nemocnic

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 12. 2022

Nejméně 90 procent světové populace má nyní určitou hladinu protilátek vůči koronaviru SARS-CoV-2 v důsledku očkování nebo prodělání nemoci covid-19. Podle agentury Reuters to dnes uvedl šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Redakce ŽivotvČesku.cz se dotázala epidemiologa Romana Prymuly (58), zda nadále v tuzemských podmínkách převládá varianta omikron, která nemá tolik závažný průběh onemocnění, jako tomu bylo u předchozích variant.

Svět je nyní mnohem blíže k tomu, aby mohl říct, že se nachází za »krizovou« fází pandemie, ale ještě v tomto bodu není, upozornil Tedros. Mezery v trasování, testování, sekvenování a očkování proti onemocnění covid-19 podle něj vytvářejí ideální podmínky pro vznik nové a stále nebezpečné varianty koronaviru.

V ČR dominuje nadále varianta omikron, která je po klinické stránce průběhu nemoci covid-19 mírnější. "Stále převládá omikron a převládat zatím bude, protože změny, které pozorujeme, jsou pouze subvarianty omikronu. A tyto subvarianty jsou stále rychlejší a rychlejší, naštěstí ale nejsou klinicky závažné. To znamená, že zatím nehrozí přetížení nemocnic a vlna, která přichází, tak by měla být poměrně mírná," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

V dalším postupu proti pandemii je důležité, aby vlády při nastavování kroků, které mají bránit šíření viru, naslouchaly lidem, dodal krizový koordinátor WHO Mike Ryan. V tomto ohledu zmínil Čínu, která nadále uplatňuje politiku nulového covidu, což v zemi vedlo k rozsáhlým protestům.

Ryan doplnil, že doufá ve vznik vyvážené strategie, která zajistí rovnováhu mezi zastavením šíření covidu-19 a lidskými právy. Podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse se koronavirem ve světě celkově nakazilo už více než 644 milionů lidí, zemřelo přes 6,6 milionu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.