Europoslanec Marcel Kolaja prozradil, co se šušká v Bruselu po volbě nové hlavy státu. Babišova kampaň vyvolala znechucení

Marcel Kolaja
Marcel Kolaja
Foto: Se svolením Marcela Kolaji
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 2. 2023

Uplynulé prezidentské volby, v nichž uspěl generál ve výslužbě Petr Pavel (61), byly tím, co nenechalo v klidu nejen českou populaci, ale i evropské politiky v Bruselu. Mnohé z nich zaskočila agresivní kampaň kandidáta a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše (68), uvedl to pro ŽivotvČesku.cz zkušený politik a europoslanec Marcel Kolaja (42), který nastínil, o čem se aktuálně v Bruselu nejvíce mluví v rámci výsledku volby nástupce Miloše Zemana (78).

V závěru prezidentské kampaně byla výsledkem negativní rétoriky bývalého premiéra Andreje Babiše situace, kdy byl zcela nepřijatelný pro polovinu respondentů, vyplynulo z průzkumů zadaných vědci z Psychologického ústavu Akademie věd ČR. Z dat také vyplývá, že voliči vítězného kandidáta Petra Pavla jsou silnějšími příznivci demokracie, zatímco Babišovi příznivci se cítí vůči systému odcizeni, informovala o tom akademie v tiskové zprávě.

Volba prezidenta byla sledovaná i v Bruselu, kde podle Marcela Kolaji politici přivítali, že uspěl Petr Pavel. "V Evropském parlamentu byla volba českého prezidenta velmi sledovaná. Mnoho evropských politiků se mě ptalo, jaká je v ČR situace a jak se vyvíjí kampaň obou kandidátů. Andrej Babiš má mezi nimi pověst populistického a chaotického politika, který sleduje jen vlastní zájmy. Jeho agresivní kampaň šlo jen těžko přehlédnout a u mnohých kolegů vyvolala znechucení. Vnímali ji jako opřenou o narativy využívané ruskou propagandou. I proto jsou politici, se kterými jsem mluvil, rádi, že jsme si do čela státu zvolili prezidenta, se kterým bude možné rozumně spolupracovat," prozradil pro ŽivotvČesku.cz Marcel Kolaja, který je nejen ve vedení Evropského parlamentu, ale byl i jeho místopředseda.

Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) měla koncem roku 2022 vůči Babišovi vyhraněné postoje většina lidí. Na škále od nuly do deseti ho hodnotilo jako zcela nepřijatelného 34 procent respondentů, jako zcela přijatelného pak 22 procent lidí.

Ve volebním týdnu označilo v průzkumu Medianu Babiše za zcela nepřijatelného 49 procent odpovědí. Jeho naprostá přijatelnost klesla na 15 procent.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.