Europoslanec Mikuláš Peksa: Vyzýváme evropské státy, aby bojkotovaly Zimní olympijské hry 2022. Vysvětlil důvod

Se svolením Mikuláše Peksy
Europoslanec Mikuláš Peksa
Foto: Se svolením Mikuláše Peksy
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 23. 1. 2022

Piráti v zastoupení europoslance Mikuláše Peksy (35) s kolegy z Evropského parlamentu vyzývají členské státy EU, aby diplomaticky bojkotovaly ZOH 2022. "Čínské porušování lidských práv je v rozporu se základními principy olympijských her," uvedl předseda Evropské pirátské strany ve svém vyjádření pro ŽivotvČesku.cz a dále pak vysvětlil, že výzva má podporu napříč europarlamentem i jednotlivými národními parlamenty.

Výzvu doposud podepsalo celkem 66 evropských politiků. "Čínské porušování lidských práv je v rozporu se základními principy olympijských her, mezi něž patří zachování lidské důstojnosti, sociální odpovědnost a respektování univerzálních etických principů. Proto jsem se rozhodl vyzvat členské státy Evropy, aby olympijské hry v roce 2022 bojkotovaly diplomaticky. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) v roce 2017 doplnil požadavek na dodržování lidských práv pro hostitelské státy, nyní však musíme zajistit, aby výbor tento závazek dodržel. Nemůžeme mlčet tváří v tvář zvěrstvům páchaným v například Tibetu," uvedl ve vyjádření pro ŽivotvČesku.cz Mikuláš Peksa, který od října 2017 byl poslancem, z postu odešel v roce 2019 poté, co byl zvolen europoslancem. V Bruselu bojuje za zájmy České republiky. 

Jak uvádí signatáři otevřeného dopisu, hlavním důvodem bojkotu je těžké porušování lidských práv v komunistické Číně. Situace navíc podle nich zhoršuje. Političtí vězni často čelí mučení a občané jsou pod neustálým dohledem. Například Tibeťané podle Amnesty International nakonec přistupují až k tak extrémním činům, jako je sebeupálení.

Diplomatický bojkot znamená, že sportovci budou mít i nadále povolenou účast na olympijských hrách, ale političtí představitelé na ně nedorazí. Bojkot by měl pokračovat do té doby, než čínská vláda neprokáže prokazatelné zlepšení v oblasti lidských práv v Hongkongu, Východním Turkestánu, Tibetu a Jižním Mongolsku, Macao i jinde, kde k porušování dochází, uvedl dále pro ŽivotvČesku.cz europoslanec.

Celý svět s napětím sleduje krvavý válečný konflikt ve východní Evropě, který každý den př...

"V červencovém usnesení vyzval Evropský parlament, aby v EU proběh diplomatický bojkot olympijských her. Nyní musíme tento postoj znovu potvrdit a zajistit, že s ním vlády evropských států počítají," dodal ve vyjádření Mikuláš Peksa.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu