Eva Decastelo promluvila o epidemii. Tváříme se, že krize není a pomáhá nám, že manžel je psycholog

Moderátorka Eva Decastelo
Moderátorka Eva Decastelo
Foto: nextfoto.cz

Herečka a moderátorka Eva Decastelo (42) a její manžel René Decastelo (47) vychovávají dvě děti, na které také padla koronavirová krize. Pro dětskou duši je současná situace hodně kritická a Eva Decastelo popsala, že i když se doma snaží dělat maximum, tak vidí, jak se její děti mění. "Ráno vstanou a jsou vlastně bez motivace. Snažíme se, aby alespoň ten jejich volný čas byl smysluplný," uvedla herečka pro ŽivotvČesku.cz.

Evo, máte dvě děti ve věku 10 a 9 let. Na ty nejmenší krize také dolehla a stále doléhá. Jak tu situaci snášíte u vás doma?

Co k tomu říct... Třeba dnes se to už dostalo do fáze, že devítiletá Zuzanka se tak nudí, že se raději šla se mnou otužovat. Už prostě nevěděla, co doma dělat, tak řekla, že to jde se mnou zkusit. Takže vlezla po kolena do ledové vody a já jsem ráda, že jsem ji k tomu nakonec dostala. Ale to je opravdu jedna z mála pozitivních věcí, které si z toho mohu vzít.

Určitě dětem pomáháte doma s výukou. Nebo jsou už ve věku, že dohled vlastně nepotřebují?

Učíme se s nimi všichni. Já hlavně musím říct, že se mi hodí, že máme v rodině učitelky. Moje babička byla učitelka, moje maminka má pedagogickou školu, tchyně také a já sama chodila na rodinnou školu při pedagogické škole. Tak nyní to všechno zúročujeme. Podstatná část výuky je na manželovi, ten je jednoznačně nejchytřejší z naší rodiny. Také nám hodně pomáhá, že manžel je vystudovaný psycholog, což je v této době k nezaplacení. Ale bohužel je vidět, že děti po tom roce jsou v »​čudu« nejen fyzicky, ale i po psychické stránce.

Jak to myslíte?

Ráno vstanou s tím, že to bude zase přetrpěný čas. S manželem jsme se zaměřili na to, aby alespoň ten jejich volný čas byl smysluplný. A také se snažím, aby netloustly, takže každý den máme hodinku, kdy společně cvičíme. Já se snažím být hodně zodpovědná, takže děti nepouštím lítat ven na hřiště s kamarády. Raději je vezmu a jdeme na procházku, nebo cvičíme doma. Ale musím přiznat, že toto mohu dělat, protože nemám standardní práci. Já si vůbec neumím představit, v jakém stavu by naše děti byly, kdybychom já i manžel byli celé dny v práci. Smekám před rodiči, kteří všechno stíhají.

Jak jde dětem nyní výuka? Co třeba známky?

Přiznám, že my už učení prostě vzdali. Už jsme si řekli, že v této době známky nejsou to nejzásadnější. Máme fajn učitele, kteří to také chápou, takže děti nestresují, snaží se hlavně všechno vysvětlovat, za to jsem moc ráda.

Jak s dětmi mluvíte o epidemii? Vysvětlujete, co se tady stalo? Říkáte jim, kdy to celé skončí?

Neříkáme. Nebavíme se o tom, co bude a kdy bude konec. Snažíme se vlastně o celé té situaci nemluvit. Tváříme se, že to není a nechceme do toho zabředávat.

Herečka Eva Decastelo (42) má postavu jako proutek i přesto, že přivedla na svět dvě děti....

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.