Evoluční biolog Jaroslav Flegr: Za virem kulháme, zastaví se ekonomika, říká

Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Foto: Se svolením Jaroslava Flegra
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 9. 2020

V úterý přibylo v Česku 1164 potvrzených případů nákazy koronavirem. Jde o rekordní nárůst od začátku epidemie na našem území. Evoluční biolog Jaroslav Flegr prozradil, co aktuálně Česko nejspíše čeká. Jeho předpověď o tom, že nárůst bude v řádu tisíců, se vyplnil do puntíku. Podle něj nejspíš dojde i k zastavení ekonomiky.

Současný stav je velmi alarmující a je tak pravděpodobné, že u řady zemí se Česko zařadí na seznam rizikových zemí - bude v červené barvě. Je dost možné, že současný počet nakažených se dotkne ekonomiky.

"Situace je horší, než jsem si myslel. Opatření, která dnes platí, tu měly být celý srpen. I tak by tu byl v září nárůst, ale určitě mírnější. To co se v tuto chvíli teprve chystáme udělat, je naprosto nedostačující, to mělo přijít před čtrnácti dny. My se prostě připravujeme na minulé války. Děláme opatření na to, co tady bylo před čtrnácti dny, nebo spíše před měsícem. Pro zastavení šíření viru by tady musela být úplně jiná opatření. Například plošné nošení roušek v budovách a možná na veřejnosti i mimo budovy," zhodnotil současnou situaci v souvislosti s rekordním nárůstem počtu nakažených evoluční biolog Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Podle Flegra budou logicky klinické případy narůstat a hrozí, že zdravotnický systém se může dostat do poměrně vysoké zátěže.

"Hlavní zdroj mých obav není to, co dělá virus, protože ten dělá, co umí. Co mě doslova děsí, je přístup autorit, které měly reagovat na šíření viru. Zřejmě je pan Babiš dokonale zastrašil a odborníci a úředníci dnes nedělají, co by měli, ale dělají to, co si přejí politici. Spějeme k tomu, že se ekonomika nejspíš bude muset zastavit. A je jedno, jestli to uděláme řízeně jako tomu bylo na jaře, nebo jestli to za nás udělá virus," dodal uznávaný evoluční odborník pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.