Reklama:

Evoluční biolog rozebral variantu omikron a její schopnosti: O přežití rozhoduje infekčnost

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 11. 2021

Už tak nepříznivý vývoj epidemie koronaviru v Česku zhoršuje skutečnost, že se na našem území vyskytuje nová varianta omikron původem z Jihoafrické republiky. Ta vzbuzuje obavy i proto, že je oproti deltě opět infekčnější. Evoluční biolog Jaroslav Flegr (63) vysvětlil, jak dochází k tomu, že s každou novou variantou narůstá míra rizika nákazy. "Možností je mnoho. Může se třeba rychleji zmnožovat genom viru a v důsledku toho docházet k rychlejšímu množení viru. Lidé jsou potom nakažlivější, případně delší dobu infekční," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Podle aktuální zprávy Státního zdravotního ústavu (SZÚ) testování poukazuje na nárůst subvariant delty (známé jako indické), kdy od 12. do 26. listopadu NRL (Národní referenční laboratoř) provedla 61 773 diskriminačních PCR testů (nejdříve se potvrdí pozitivita na koronavirus a poté rozlišují jednotlivé varianty a subvarianty viru) a na deltu připadlo 98 procent výsledků. Tato metoda testování je stejně účinná i v případě zcela nové varianty omikron.

Na ni je potvrzen jeden případ v Česku – jedná se o šedesátiletou ženu z Liberecka, která přes CK cestovala do Namibie. Měla za sebou však dvě dávky očkování a její průběh by měl být zatím lehký. Nicméně další podezření vznikla na jihu Moravy, kdy se čeká na výsledky PCR testů, které musí novou variantu omikron potvrdit, nebo vyvrátit. Například ve Velké Británii už evidují celkem devět případů této nebezpečné varianty (která se rozšířila z Jihoafrické republiky), u které oproti dobře známé deltě vzniká větší riziko nákazy.

Reklama:

"Rolí Státního zdravotního ústavu je komunikace se sekvenačními centry a koordinace monitoringu celogenomové sekvenace. Tuto roli plní Národní referenční laboratoř, stejně tak jako roli metodickou, kdy pravidelně informuje laboratoře po celé republice jakou metodiku použít pro co nejefektivnější sledování vývoje variant viru SARS-CoV-2. To se netýká jen varianty omikron, ale všech v současné době sledovaných variant dle seznamu Světové zdravotnické organizace (zkráceně WHO, pozn. red.)," popsala význam činnosti instituce její ředitelka a mikrobioložka Barbora Macková.

Podle evolučního biologa a profesora z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jaroslava Flegra existuje řada různých možností, proč je omikron opět více nakažlivý v porovnání s deltou, která v Česku už měsíce dominuje.

"Ta lepší varianta by byla, kdyby měla nákaza mírnější příznaky. V důsledku toho by nakažení více pobíhali a šířili nákazu. Ale máme tu přirozeně i horší možnosti, jak může mutovaný virus zvýšit svou rychlost šíření. To když rychleji replikuje genom a rychleji a delší dobu se v těle pacienta množí. V takovém případě jsou lidé více nakažliví, případně jsou infekční delší dobu. Mluvit o tom, že je vir slabší nebo silnější, je přílišné zjednodušení. Nejdůležitější vlastností mutovaného viru, tou, která rozhodne o jeho přežití, je jeho infekčnost. Mutanty s nejvyšší infekčností v populaci převládnou a je jedno, zda toho dosáhnou tím, že se budou rychleji či pomaleji množit, nebo nám budou více či naopak méně ubližovat. Tedy viru je jedno, nám rozhodně nikoli. Když budeme dodržovat protiepidemická opatření, budeme pomáhat »hodným mutantám«, tedy těm, co dosáhnou svého kýženého cíle, vyšší infekčnosti, snížením poškozování organismu pacientů," řekl Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Přesto, že lidé mají velký problém s dodržováním ochrany dýchacích cest, v případě omikronu je právě nošení roušek a respirátorů mnohonásobně důležitější. Odborníci také zmiňují jejich kvalitu (ideálně nejvyšší třídy ffp3, které zabraňují vdechování nebezpečných částic rozptýlených v ovzduší), na níž je třeba dbát, protože na trhu se lze setkat s nekvalitně šitými a zpracovanými rouškami-náhražkami.

"Respirátory jsou samozřejmě velmi důležité, a to zejména v zimě, kdy se virus přenáší aerosolem. Je naprosto nezbytné, aby je lidé nosili v budovách co nejvíce. A hlavně dodržovali všechna protiepidemická opatření. Respirátory jsou oproti rouškám pochopitelně mnohem bezpečnější. Zrovna nyní ve Spojených státech amerických probíhá velká kampaň týkající se toho, aby lidé používali kvalitní respirátory třídy ffp3 , protože se ukázalo, že to opravdu výrazně pomáhá," uzavřel renomovaný evoluční biolog pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: