Evropská léková agentura schvaluje čínskou vakcínu. Nepustila by na trh něco neúčinného, míní Milan Kubek

Očkování - Ilustrační snímek
Očkování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 5. 5. 2021

Pandemie koronaviru byla důvodem ke vzniku několika vakcín, které mají být pomocníkem v boji s onemocněním covid-19. Pro Evropu byly dosud dostupné preparáty farmaceutických firem Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna a Johnson & Johnson. Další, jejíž schvalování začala řešit Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), je vakcína CoronaVac od čínské společnosti Sinovac Life Sciences. Prezident České lékařské komory Milan Kubek (53) považuje schvalování čínské očkovací látky za rozumný krok. "Pokud by vakcínu EMA schválila, tak distribuce záleží čistě na výrobci, jak by byl schopen vakcínu CoronaVac dodávat," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Evropská agentura pro léčivé přípravky během úterý uvedla, že její průběžné přezkoumání údajů o vakcíně CoronaVac čínské společnosti bude nadále pokračovat, dokud nezíská dostatek důkazů k tomu, aby mohlo dojít k podání formální žádosti o povolení. Je tak pravděpodobné, že se na evropský trh může dostat další očkovací látka od čínského výrobce.

"Určitě je rozumný krok, že před případným použitím v Evropě je čínská vakcína posuzována Evropskou lékovou agenturou. Je to nezávislá instituce s dostatečným kreditem na to, aby nepustila na trh něco, co by bylo nebezpečné nebo neúčinné. Pokud by vakcínu CoronaVac EMA schválila, tak distribuce záleží čistě na výrobci, jak by byl schopen vakcínu dodávat," řekl Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz s tím, že od začátku bylo upozorňováno na nutnost zajištění očkovací strategie v Česku, která se měla připravovat v dostatečném předstihu, což se bohužel nestalo.

"Od ledna je to jedna velká improvizace, ale to, co skutečně brzdí očkování, je nedostatek očkovacích látek, což se nyní trochu zlepšuje. Během prvních měsíců nového roku kapacity očkování rozhodně nebyly využity – nebylo čím očkovat. Potvrzuje se, že nejlepší cestou jsou velká očkovací centra s profesionálně zorganizovaným provozem, která jsou dobře dopravě dostupná a hygienicky bezpečná. Tam se dá naočkovat největší množství lidí," vyjádřil se prezident České lékařské komory pro ŽivotvČesku.cz.

Svou roli v očkovacím procesu by měli sehrát také praktici, kteří mohou být velkou pomocí především pro starší pacienty. "Tuto cestu jsme podporovali od začátku, na očkovací centra by měli navazovat praktičtí lékaři, kteří by měli očkovat zejména v domácnostech své pacienty, kteří do očkovacích center nemohou dorazit. Ale hlavním limitem od začátku je nedostatek očkovacích látek," doplnil Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

V Česku bylo dosud naočkováno 3 411 831 lidí, z toho 68 020 za úterý 4. května. V nemocnici je hospitalizováno celkem 2 484 pacientů kvůli covidu-19, jak uvádí data ministerstva zdravotnictví. Kvůli epidemii koronaviru zemřelo 29 479 osob.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.