Ewa Farna zavzpomínala na kamaráda Davida Stypku. Před dvěma lety se mu stal osudným covid

David Stypka
David Stypka
Foto: Nextfoto
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 1. 2023

Zpěvačka Ewa Farna (29) na své sociální síti připomněla dva roky, které v úterý uplynuly od úmrtí jejího blízkého kamaráda, vynikajícího hudebníka Davida Stypky (†41). Ten se dlouhodobě léčil s rakovinou a osudným se mu nakonec stalo onemocnění covid-19. "Mám smutný pocit, že kdyby se na Davida dostalo dříve s vakcínou, že tu mohl být ještě s námi," uvedl smutně pro ŽivotvČesku.cz před časem Matěj Ruppert (44), který se se zesnulým umělcem rovněž znal.

Písničkář a básník David Stypka podlehl nemoci 10. ledna roku 2021. Nadaný umělec se léčil s rakovinou. K té se bohužel přidalo ještě onemocnění covid-19 a s ním spojené komplikace. Hudebníkovo tělo, které bylo bojem s nemocí vyčerpané, tento nápor bohužel neustálo. Stypka, kterému bylo pouhých 41 let, po sobě zanechal manželku a tři děti.

Na Davida Stypku kromě rodiny vzpomíná zejména zpěvačka Ewa Farna, která se s ním dlouhodobě přátelila, a dokonce s ním nazpívala duet Dobré ráno, milá. Na sociální síti Instagram nyní zveřejnila dojemnou připomínku jejich přátelství, na které se nezapomíná.

Krátce před smutným odchodem Davida Stypky měla řada jeho přátel dojem, že se se svou chorobou pere úspěšně. Bohužel však zasáhla pandemie koronaviru, kvůli které jeho zdravotní stav vzal rychlý spád. "Já měl v poslední době pocit, že s tou chorobou se vyrovnal a že vše je na dobré cestě. Bohužel zasáhl ten odporný covid. Snad to bude mementem, že by se lidé mohli probudit. Ti, kteří to onemocnění berou na lehkou váhu, by to měli začít brát jinak. Mám smutný pocit, že kdyby se na Davida dostalo s vakcínou dříve, že tu mohl být ještě s námi," uvedl po jeho smrti pro ŽivotvČesku.cz hudebník a zpěvák Matěj Ruppert.

Stypka pocházel z Dobré u Frýdku-Místku a kromě hudební branže působil také jako novinář. Byl známý vystupováním v kapele David Stypka a Bandjeez.

Na lokální hudební scéně se pohyboval od poloviny 90. let v kapelách MGH a Najzar. Po útlumu kapely Najzar začal roku 2009 vytvářet tzv. wake-up songy, tj. písně napsané a nahrané ihned po probuzení. Na základě těchto písní vznikla o dva roky později kapela David Stypka a Bandjeez, která často mění obsazení.

Vyprodaný sál ostravské Auly Gong vzdal včera poctu Davidu Stypkovi, další koncert je na programu dnes. Jeho písně za doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava a kapely Bandjeez zazpívali Ewa Farna, Kateřina Marie Tichá (28) a Mirai Navrátil (30), kteří se se zesnulým přátelili.

Skladby Davida Stypky jsou podle zpěváka Miraie Navrátila harmonicky a melodicky sofistikované. "Rozhodně více než naše písničky. Musím být ve střehu. Nejsou to jednoduché popové písně, jak jsem zvyklý. Vždy budu v jeho písničkách horší než David. Chci ale alespoň nějak obstát," uvedl pro ČTK hudebník, který stejně jako Stypka pochází z Frýdecko-Místecka.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.