Exkluzivně: Zeptám se ministrů, jestli by poslali děti bojovat do války, říká Andrej Babiš v krátkém rozhovoru

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 13. 3. 2024

Rozhovor: Kauza uniklého soukromého e-mailu šéfa opozičního hnutí ANO Andreje Babiše už žije svým vlastním životem. Stala se středobodem politického boje bez rukavic. Šéf nejsilnějšího politického uskupení, podle posledního průzkumu atakuje podporu 40 procent voličů, se rozhodl k velkému protitahu. Ministrů vlády Petra Fialy se zeptá, jestli by poslali své děti bojovat do války, jak Andrej Babiš uvedl exkluzivně pro portál ŽivotvČesku.cz.

Andrej Babiš rozeslal svým spolupracovníkům e-mail, ve kterém požádal o podklady k ministrovi zahraničí Janu Lipavskému. Výbuch nevole vyvolalo jedno vulgární slovo, za které se šéf ANO posléze omluvil. Nejvíc ale rozdurdil vládní politiky požadavek na informaci, zda má Jan Lipavský děti.

Podle Andreje Babiše bylo důvodem zjišťování téma války, které kvůli konfliktu na Ukrajině už přes dva roky rezonuje nejen českým veřejným prostorem. Oponenti Andreje Babiše hovoří o shánění kompromitujících materiálů a tvorbě složek. Dokonce bude z vůle vládních stran kvůli kauze mimořádně jednat Poslanecká sněmovna.

Portál ŽivotvČesku.cz se zajímal o stanovisko Andreje Babiše –⁠⁠⁠⁠⁠ i s ohledem právě na avizované mimořádné jednání zákonodárců. Šéf hnutí ANO, které má ambici znovu vládnout, poskytl na otázky ŽivotvČesku.cz exkluzivně své vyjádření, které přinášíme v plném znění:

Pane předsedo, co říkáte na prudkou kampaň vládních stran proti vám?

Lidé chudnou, ničí firmy a živnostníky, patříme k nejhorším v Evropské unii a odmítají řešit problémy lidí. Všechno vsadili na Ukrajinu a na strašení válkou. A asi teď mají pocit, že se jim to sype.

Jak to myslíte?

Tak, že zvolili stejnou strategii jako mnohokrát v minulosti. Prostě o mně budou účelově lhát, teď konkrétně tím, že jsem měl vytvářet nějaké složky. Vždyť jsou směšní. 

Jste připraven se rázně hájit na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny?

Já se nepotřebuji hájit a těším se na to.

Takže se na to nějak konkrétně připravujete?

Zeptám se na tu otázku všech ministrů, protože mě opravdu zajímá, jestli by své děti poslali bojovat a jestli o ně nemají strach. Já totiž ano.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.