Experiment odhalil rychlost, jak se šíří vir v restauracích. Epidemiolog popsal, kde se lidé nejvíce nakazí

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 12. 2020

Česko se v polovině prosince vrátilo ze třetího do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES (aktuálně platí nejméně do 10. ledna 2021 pátý stupeň - pozn. red.), uzavřít své provozy tak musely například restaurace nebo hotely. A právě restaurace v souvislosti s šířením viru představují vysoké riziko. To dokazuje i zajímavý experiment, který uveřejnila veřejnoprávní japonská televize NHK.

Ojedinělý experiment poukazuje na skutečnost, jak dochází k šíření nebezpečného viru SARS-CoV-2 v prostředí jídelních zařízení a restaurací. Stanice zahájila pokus pod dohledem odborníků a cílem bylo ukázat, jak snadno a rychle virus dokáže měnit svou pozici.

Nešlo přitom o nic složitého, jen o pouhou simulaci prostředí bufetové restaurace na výletní lodi. Experimentu se zúčastnilo celkem deset dobrovolníků a jednoho z nich tým označil za člověka, který je nakažený koronavirem. Na ruce vybraného »infikovaného« byla nanesena fluorescenční látka, která je viditelná pouze pod UV světlem. Ta měla simulovat samotný virus.

Pak už se jen dobrovolníci po dobu půlhodiny chovali jako v restauraci, sdíleli společný prostor a volně jej užívali. Po uplynutí 30 minut stačilo pouze rozsvítit UV lampy, které odhalily doslova šokující skutečnost. Nejenže měli barvu na svých rukou všichni účastníci experimentu a třem z nich ulpěla dokonce i na jejich tváři, ale čisté nezůstalo ani nádobí a jídlo.

"Video prokázalo, že se virus šíří na površích a lidech velmi efektivně, zvláště pokud si lidé nemyjí ruce," uvedl pro CNN John Nicholls, profesor patologie z honkongské univerzity.

Restaurace, bary a kluby představují z epidemiologického pohledu problematická místa, kde dochází k významnému přenosu. Podobně tomu je ale i na jiných místech. "Záleží na konkrétních opatřeních, která jsou v dané chvíli aplikována. Nejčastěji dochází k přenosu v práci, v domácnosti, v zařízeních sociální péče, v nemocnicích či ve školách," sestavil před pár dny po sobě jdoucí místa, ve kterých je nejvyšší riziko přenosu pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

V současnosti je situace takové, že v pondělí po vánočních svátcích zjistily laboratoře v Česku 10.811 potvrzených nákaz koronavirem. Jde o třetí nejvyšší údaj od 7. listopadu.

Index rizika epidemie covidu ale zůstává třetí den se 71 body ve čtvrtém stupni. Opatření v celém Česku od neděle odpovídají pátému stupni, a to minimálně do 10. ledna. Zjednodušené reprodukční číslo kleslo na 0,85, pod 1,0 se drží už třetí den a klesá. Při hodnotě pod jedna epidemie zpomaluje. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.