Experiment v české škole má oficiální výsledek. Ředitel oznámil přesnou covidovou nálož mezi dětmi po PCR testu

Ilustrační snímek – 2. základní škola – Škola Propojení Sedlčany
Ilustrační snímek – 2. základní škola – Škola Propojení Sedlčany
Foto: Archiv ZŠ Propojení

Ve škole v středočeských Sedlčanech se 15. února rozjel experiment, který měl ukázat, zda pomocí antigenních testů je možné vrátit děti do škol. Bylo testováno 67 dětí a antigenní testy ukazovaly, že 7 dětí by mohlo být pozitivních na koronavirus. Tyto děti šly pak na konfirmační PCR test. "Výsledek ukázal, že 6 dětí je negativních, výsledky sedmého neznáme," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ředitel školy Jaroslav Nádvorník, který dovolil redakci použití autentických snímků z celého procesu (udělen byl souhlas rodiči - pozn. red.).

Testování na sedlčanské základní škole Propojení proběhlo pod vedením zubní lékařky Laury Roden. "Otestovali jsme 68 dětí a přibližně 12 pedagogů. Vzorky jsme už vyhodnocovali, ale než zveřejníme výsledky, tak počkáme na konfirmaci pomocí PCR testů. Náš test je certifikovaný, distributor ho dovezl ze Švédska, má deklarovanou citlivost 98,1 procent, specificitu má sto procent. Je to antigenní test, na našem trhu je velmi krátce. Citlivost antigenních testů u bezpříznakových jedinců je přeci jen nižší, takže všechny výsledky chceme konfirmovat PCR testy. Já se snažím zjistit, zda toto je cesta pro všechny školy," uvedla bezprostředně po experimentu lékařka Laura Roden pro ŽivotvČesku.cz

Škola a rodiče už mají k dispozici kompletní výsledky, protože děti, které označil antigenní test jako pozitivní, mají za sebou již kontrolní PCR test.

"V pondělí se udělalo 67 odběrů a podle antigenních testů se zdálo, že 7 dětí by mohlo být pozitivních. Rodiče je odvezli na PCR testy a 6 dětí je negativních. To poslední dítě je také údajně negativní, ale rodiče nás zatím nekontaktovali," řekl pro ŽivotvČesku.cz ředitel základní školy Propojení Jaroslav Nádvorník s tím, že škola dál pokračuje v testech.

Lékař Radek Mounajjed (49) z iniciativy Lékaři pomáhají Česku popsal, proč je zklamán tím, jak dopadlo testování žáků na sedlčanské základní škole, které provedla jeho kolegyně Laura Roden. Pokusili se najít test, který by byl přesný a zároveň citlivý k dětem. "Testy ze slin vykazovaly velkou chybovost, ty testy jsou málo citlivé. Plivací testy, které jsme použili v Sedlčanech první den testování, považuji za slepou cestu," uvedl Radek Mounajjed pro ŽivotvČesku.cz s tím, že hledání způsobu, jak vrátit žáky do škol, pokračuje.

"Dnes (čtvrtek) proběhlo také antigenní testování ze slin, ale jinou metodou. V pondělí šlo o plivací testy, dnes šlo o testy houbičkové nebo-li lízátkové. To je tampon z vatičky, který se dá na minutu a půl do pusy. Pak se nabraný materiál vloží do kazety a za deset minut se ví, zda výsledek je negativní či pozitivní. Dnes jsme sebrali 68 vzorků a jeden odběr se zatím jeví jako pozitivní," dodal pro ŽivotvČesku.cz ředitel s tím, že je spokojen, jak testování probíhá. Slibuje si od něj zvýšení bezpečnosti ve škole jak pro děti, tak i pro pedagogy či rodiče.

NÁZOR LÉKAŘE

Radek Mounajjed, který je koordinátorem projektu a lékařem z iniciativy Lékaři pomáhají Česku, nadšení z testování v Sedlčanech mírní. Je zklamán vysokou chybovostí. "Po testování v Sedlčanech se domníváme, že antigenní testy provedené alternativním odběrem (neinvazivní odběr ze slin) nejsou v tuto chvíli spolehlivé jako antigenní testy provedené odběrem z nosu. Ač jsem velkým fandou antigenní testů, domnívám se, že PCR testy s neinvazivním odběrem budu spolehlivější," uvedl pro Radek Mounajjed pro ŽivotvČesku.cz. V pátek ráno redakce ŽivotvČesku.cz přinese s lékařem velký rozhovor, v němž přesně popsal, proč přes tento typ testů návrat dětí do českých škol nepovede.

Na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (50), že od ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.