Expert na Blízký a Střední východ: Celoregionální válce jsme blíže, než tomu bylo před měsícem

Pásmo Gazy
Pásmo Gazy
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 4. 2024

Podle uznávaného odborníka na oblast Středního východu a výzkum státního terorismu Josefa Krause je ozbrojená událost, kdy Izrael v noci ze soboty na neděli čelil rozsáhlému vzdušnému útoku ze strany Íránu, něčím, co se dá označit za nebezpečné –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ve smyslu, že to může mít potenciál k eskalování velkého konfliktu v regionu, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz s tím, že jeho pohledem šlo spíše o »symbolickou odvetu«. Redakce se Krause dotázala, zda by eskalace mohla přerůst v konflikt globálního charakteru. To odmítl, v případě špatného scénáře ale nevyloučil zapojení více aktérů.

Podle izraelské armády Írán během svého útoku proti Izraeli vyslal přes 300 dronů a raket, 99 procent z nich bylo sestřeleno. Šlo o první útok vedený proti Izraeli přímo z íránského území. Teherán uvádí, že útok podnikl v odvetě za nedávný úder proti íránskému konzulátu v Damašku připisovaný Izraeli.

Redakci ŽivotvČesku.cz zajímalo, zda má současné dění potenciál eskalovat v ozbrojenou událost globálnějšího charakteru.

"Globální charakter bych z toho vynechal, ale opravdu se může stát, přece jen se bavíme o násilí, že nějakému potenciálnímu aktérovi ujedou nervy, jak se říká, a může dojít k celoregionální válce. Jsme tomu rozhodně blíže, než tomu bylo před měsícem. Ale událost, kdy Írán podnikl útok na Izrael, nemá globální konotace, takže z toho globální válka nebude. Realita pak je ale taková, že Blízký a Střední východ se do toho ohniska pochopitelně dostat může," odpověděl v rámci dotazu pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný expert Josef Kraus.

Podporu Izraeli v uplynulých hodinách vyjádřili mnozí čeští politici. Někteří míní, že stejnou podporu, jakou má nyní Izrael, by si zasloužila i Ukrajina, která už přes dva roky čelí ruské invazi.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.