Expert na politický marketing Komínek ke konci mluvčí hlavy státu Řehákové: Podle všeho došlo ke střetu přístupů uvnitř týmu prezidenta

Petr Pavel a Markéta Řeháková
Petr Pavel a Markéta Řeháková
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 10. 2023

Komentář: Markéta Řeháková ke konci října skončí ve funkci mluvčí prezidenta Petra Pavla. Prvotní informaci Deníku N v noci na dnešek potvrdil tiskový odbor Hradu. V průběhu října už Řeháková v kanceláři prezidenta republiky nebude působit, poměr ukončí dohodou, uvedl Hrad. Pro ŽivotvČesku.cz se k situaci vyjádřil expert na politický marketing Karel Komínek, z jehož slov vyplynulo, že podle všeho došlo ke střetu přístupů uvnitř týmu prezidenta.

"Důvodem mého odchodu z pozice tiskové mluvčí je snaha předejít spekulacím o uspořádání vztahů uvnitř prezidentské kanceláře, které se v uplynulých týdnech objevovaly ve veřejném prostoru. Jejich šíření by mohlo narušovat fungování prezidentského týmu a oslabovat celkový pozitivní dojem na veřejnosti, což by bylo v rozporu s mou dlouhodobou misí," uvedla Řeháková, jak ji cituje oficiální zpráva Hradu, která potvrdila informace Deníku N.

Řeháková provázela Pavla celou předvolební kampaní, po zvolení si ji prezident vybral jako svou mluvčí a šéfku hradní komunikace. Na začátku září vedoucí prezidentovy kanceláře Jana Vohralíková oznámila, že Řeháková končí ve funkci ředitelky hradního tiskového odboru a zůstává »jen« prezidentovou mluvčí.

Pavel ve vyjádření pro tisk připomněl, že s ním Řeháková »úspěšně prošla celou předvolební kampaní i náročným obdobím po nástupu do prezidentského úřadu«. Ocenil její schopnost předjímat i pracovní nasazení. "V týmu ji budu postrádat, ale její rozhodnutí i důvody respektuji," dodal Pavel.

Podle Karla Komínka za koncem Řehákové nestojí to, že se o Pavlovi mluví jako o takzvaném marketingovém prezidentovi. "Já bych z toho nic tak zásadního nevyvozoval. Došlo podle všeho ke střetu přístupů uvnitř týmu. Právě i proto, aby byl odstíněný prezident, bylo potřeba, aby se spor rychle vyřešil. Už to, že o tom víme, je důkazem, že to řešení nebylo zcela optimální. Odchodem mluvčí to vyvrcholilo. Naopak problémem by bylo, kdyby se to táhlo. V rámci možností je to ještě přijatelně zvládnuté, pokud to nebude pokračovat. Je potřeba dodat, že v porovnání s Milošem Zemanem, kde se řešila témata jako bezpečnostní ohrožení ČR, je to spíše marginálie," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz expert na politický marketing.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.