Exposlanec Škárka označil nedonošené děti za nevyvinuté zrůdy, dostal roční podmínku. Právník vysvětlil proč

Exposlanec Jaroslav Škárka
Exposlanec Jaroslav Škárka
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 8. 2021

Exposlanec Jaroslav Škárka (50) v listopadu loňského roku pobouřil veřejnost svým výrokem na sociálních sítích, který byl směřovaným k předčasně narozeným dětem. Za příspěvek, kde takové děti označil například za »nevyvinuté zrůdy«, mu soudkyně Okresního soudu Plzeň-sever zatím nepravomocně vyměřila roční podmínku se zkušební lhůtou na dva roky. "Předpokládám, že soud k takovému podmíněnému trestu přistoupil proto, že se dotyčný přiznal," okomentoval rozsudek pro ŽivotvČesku.cz renomovaný právník Jan Černý a řekl, jaký nejvyšší trest Škárkovi hrozil.

Jaroslav Škárka na podzim loňského roku nedonošené děti označil za »nevyvinuté zrůdy« a také za lidi s IQ pod 50, kteří jsou přítěží pro společnost a je potřeba se jich zbavit. Vyjádřil se tak k reklamě neziskové organizace Nedoklubko, která se k tomuto tématu snaží šířit osvětu a předčasně narozeným dětem a jejich rodičům pomáhá. Politik tak pobouřil širokou veřejnost a proti jeho slovům se ohradili nejen rodiče takových dětí, ale i řada známých osobností.

"Jeho vyjádření je určitě za hranou, a pokud pan Škárka chtěl nastolit nějakou diskuzi ohledně toho, odkdy je dobré zachraňovat život miminek, nevím, co tím sledoval, tak se to dá udělat rozhodně jiným způsobem. Já si předně myslím, že pan Škárka je hlavně absolutně neinformovaný, ale to je jeho problém," uvedla v listopadu loňského roku pro ŽivotvČesku.cz manželka hradního kancléře Alex Mynářová.

Ve středu byl Škárka uznán vinným z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. U soudu podle portálu iRozhlas.cz vinu přiznal a řekl, že příspěvek psal pod vlivem množství vypitého vína. Za své výroky se už před časem omluvil. Právník popsal, jaký nejvyšší trest exposlanci hrozil a v čem by byla sazba odlišná, pokud by svůj výrok vyslovil ústně.

"Vzhledem k tomu, že ten trestní čin spáchal na sociálních sítích, tak je tam trestní sazba až tři roky. To je ještě trestní sazba, kdy lze uložit podmínečně odložený trest. Kdyby to nebylo takzvaně tiskem, nebo jinými médii, tak by sazba byla o rok nižší, tedy až dva roky," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný právník Jan Černý.

Jaroslav Škárka od soudu odešel s roční podmínkou se zkušební lhůtou na dva roky, proti rozsudku se ihned odvolal a tak není pravomocný. "Předpokládám, že soud k takovému podmíněnému trestu přistoupil proto, že se dotyčný přiznal. To je ze zákona vždy polehčující okolnost," dodal Jan Černý pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.