K - Extrémní deště způsobily bleskové povodně. Dlouho už ale trvat nebudou. Jejich výskyt upřesnila meteoroložka

Povodně
Povodně
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 24. 6. 2021

V noci ze středy na čtvrtek zasáhly naši republiku mimořádně silné bouřky, které na některých místech způsobily bleskové povodně. Meteorologové vydali výstrahu před extrémním nebezpečím pro místa, kde byl překročen 3. stupeň povodňové aktivity. Situace se nad ránem začala mírně uklidňovat, Česko čeká ale ještě jedna bouřková noc. "Poslední pásmo silných bouřek přejde přes Česko během noci na pátek," řekla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Už od noci z pondělí na úterý Česko zasahují bouřky a s nimi i déšť, místy přívalový. Ten v noci ze středy na čtvrtek na některých místech výrazně zvedl hladinu vodních toků a další bouřkové pásmo přes naše území přejde i v noci ze čtvrtka na pátek. Pak už by se přeháňky a bouřky měly vyskytovat jen místy.

"Během noci na čtvrtek Česko opět zasáhlo pásmo silných bouřek. Nejsilnější bylo v oblastech Vimperk, Praha a Pardubice. Bouřky byly doprovázené i extrémními srážkovými úhrny, bohatou bleskovou aktivitou, na Strakonicku krupobitím a silným větrem. Jednalo se o nejintenzivnější bouřky tohoto týdne – na stanici Volyně na Strakonicku spadlo 98 mm (od úterý tam spadlo 114 mm), v pražském Radotíně napršelo 85 mm, na Žižkově 70 mm, v Příbrami 60 mm," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Meteorologové vydali výstrahu s extrémním stupněm nebezpečí. "V reakci na extrémní srážky došlo k přívalovým povodním, tedy k překročení 3. stupně povodňové aktivity na Botiči v Praze-Nuslích, na Volyňce v Sudslavicích a na Volyni v Nihošovicích. Situace se tam nad ránem uklidňovala a hladina vody klesá," přiblížila pro ŽivotvČesku.cz odbornice na počasí.

Česko nyní čeká poslední bouřková noc v tomto týdnu. "Poslední pásmo silných bouřek přejde přes Česko během noci na pátek, kdy bouřky mohou být opět doprovázené přívalovým deštěm o intenzitě 40 mm, krupobitím a nárazy větru o rychlosti kolem 40 km/h. Poté se frontální rozhraní posune z našeho území k východu. V sobotu se budou bouřky vyskytovat ojediněle a rozhodně ne o tak vysoké intenzitě," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka.

"Víkend v Česku už bude příjemný. V sobotu bude oblačno až polojasno, místy přeháňky a ojediněle bouřky. Ranní teploty 16 až 12 stupňů Celsia, odpolední teploty 22 až 26 stupňů. V neděli bude polojasno. Ranní teploty 14 až 10 stupňů, odpolední teploty 23 až 27 stupňů. Hned od pondělí na teploměrech naměříme až 30 stupňů a při přechodně zvětšené oblačnosti se budou ojediněle, postupně místy tvořit bouřky," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.