Festival ve Varech bez respirátorů. Roman Prymula odhadl, zda se smetánka postarala o další vlnu epidemie

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 8. 2021

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu (MFF) v Karlových Varech je v plném proudu. Řada osobností zapomněla, že i ve Varech platí vládní nařízení a došlo k ignorování respirátorů. Pocit, že mají za sebou dvě dávky vakcíny, z nich udělal »nadlidi«. Chování slavných tváří kritizovali již epidemiolog Rastislav Maďar (48) či prezident ČR Miloš Zeman (76). Pro ŽivotvČesku.cz se vyjádřil epidemiolog Roman Prymula (57), který odpověděl na to, zda právě porušování opatření by mohlo odstartovat další vlnu epidemie.

"Nedá se hovořit, že by se dalo předpokládat, co nastane. Ale samozřejmě je to zvýšení míry rizika, že by tam mohlo dojít k šíření viru, pokud by někdo byl nakažen a v tom uzavřeném prostoru šířil infekci kolem sebe, tak jisté riziko je, ale nedá se určit, jak velké. O to více v případě, že všichni byli testováni a nikdo nebyl pozitivní a v reálu nevylučoval virus, tak k šíření nákazy nedojde. Nedá se tedy stoprocentně říct, jestli by mohlo jít o zárodek nějaké vlnky či šíření onemocnění," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

Herci, režiséři, scénáristé, politici a podnikatelé usmívající se do kamer a objektivů jsou vždy ozdobou karlovarského filmového festivalu. Letos je ale situace jiná, pokud by významní hosté dodržovali vládní nařízení, tak by úsměv musel zůstat schovaný pod respirátorem. Řada slavných osobností ale pravidla, která platí pro vnitřní prostory, zkrátka ignorovala. Zahájení festivalu tak bude vyšetřovat krajská hygienická stanice.

"Krajská hygienická stanice Karlovarského kraje je v kontaktu s organizátory Mezinárodního filmového festivalu a prošetřuje okolnosti porušení aktuálně platného mimořádného opatření jak ze strany pořadatelů, tak jednotlivých účastníků a hostů festivalu. Za tím účelem postupuje KHS Karlovarského kraje v souladu s platnými právními předpisy," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí krajské hygieny Michaela Zajíčková.

Zejména páteční večer, ve kterém se slavní postarali o rozruch kvůli porušení opatření, hodně mrzí také ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34). Ten se slavnostního večera zúčastnil po boku okouzlující manželky Olgy a je nutné zdůraznit, že jako jedni z mála respirátor odložili pouze tehdy, když se potřebovali napít. Takto zodpovědných lidí bylo ale ve Varech minimum.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.