Reklama:

Fiala bouchnul do stolu a řekl, jak to vidí se zvyšováním platů politiků. Použil slova jako nemorální a nepříjemné

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 10. 2024

Diskuze o zvyšování platů politiků opět vyvolává kontroverze. Premiér Petr Fiala (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS v pořadu Co na to premiér uvedl, že zatím nejde o rozhodnutí vlády. Odsoudil také dřívější kroky zákonodárců, včetně svého vlastního hlasování, které populisticky vedlo ke zmrazení platů ústavních činitelů. Pro ŽivotvČesku.cz se k tématu krátce předtím vyslovil politický klasik Miroslav Kalousek. Z jeho slov vyplynulo, že vrcholní politici by měli být náležitě ohodnoceni, ale v současnosti pro to není v kontextu povodní a nadcházejících voleb do Sněmovny v příštím roce v tuto chvíli prostor.

Reklama:

Fiala zdůraznil, že podle něj je »nemorální« rozhodovat o platech politiků, a zároveň podotkl, že diskuzi o zvyšování mezd nevyvolala vláda, ale Ústavní soud, který zrušil zákonný koeficient pro výpočet platů politiků, soudců a dalších představitelů státu.

"Není to náš úmysl ani cíl. Je to důsledek rozhodnutí Ústavního soudu, který musíme respektovat," zdůraznil premiér s tím, že nyní vláda hledá řešení, jak nastavit spravedlivé platy.

Reklama:

Zásadním problémem podle Fialy je, že zmrazení platů vede k jejich následnému skokovému nárůstu. To vytváří chaos, se kterým si nikdo neví rady. Premiér proto navrhuje zavést automatický mechanismus, který by platy politiků zvyšoval pravidelně, bez nutnosti politického zásahu.

"Je v podstatě nemorální rozhodovat o svém platu a je to i nepříjemné. Nikdy nemůžete o svém platu rozhodnout dobře. Tak proč to máme dělat? Protože naši předchůdci, mnozí, a my bohužel také, byli populisti. A místo toho, aby nechali automat, do kterého by nikdy nemuseli zasáhnou, tak do něj pořád zasahovali a zmrazovali to. A pak to skokově roste, pak si s tím nikdo neví rady, pak to nedává smysl. Kdyby to bylo tak, jak bych si to já představoval, tak jsou jednou nastaveny nějaké platy politiků, nikdy ti politici do toho nemusí zasahovat, řídí se to nějakým mechanismem. A je to. To bych si přál já. To je moje přání," uvedl Petr Fiala.

Pokud nedojde k zásahu, platy politiků by se v příštím roce mohly výrazně zvýšit. Plat poslance by mohl stoupnout na 116 400 korun měsíčně, zatímco prezident by pobíral téměř 390 tisíc korun. Zatím není jasné, jaký kompromis vláda najde, ale Fiala přiznává, že »rozpojit« platy jednotlivých ústavních činitelů bude obtížné.

Miroslav Kalousek, který je známý svým obhajováním dobře placených vrcholných představitelů, tentokrát uznal, že zvýšení platů je načasované špatně. I když by mohlo být rozpočtově bezvýznamné, morálně je pro vládu nevhodné v době, kdy občané zažívají ekonomické potíže, a to příkladem v kontextu nedávných povodní.

"Vrcholní politici by měli být náležitě ohodnoceni, o tom není pochyb. Vzhledem k jejich počtu je celkový dopad na rozpočet zanedbatelný. Diskuze o platech politiků ale často sklouzávají k populistickým útokům. To všechno je pravda. Nicméně, nyní rozhodně není vhodná doba na navyšování jejich platů," dodal Kalousek pro ŽivotvČesku.cz s tím, že aktuálně je úplně nejhorší možná doba –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ je »pár dní po povodních a rok před volbami«. 

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: