Fiala oznámil jednoduchý princip na řešení nelegální migrace. Šándor vytasil slavnou nutellu

Vládní koalice před pár dny oznámila, že navrhne zákon, který přináší rychlejší vyhošťování nelegálně pobývajících cizinců, zpřísnění kontrol pobytu žadatelů o azyl, rozšíření bezpečnostního a zdravotního prověřování, zrychlení soudních řízení nebo snížení sociálních standardů pro žadatele o azyl. Cílem návrhu je odradit potenciální migranty od vstupu do Česka. Premiér Petr Fiala to teď zdůraznil příspěvkem na svých profilech na sociálních platformách, kde uvedl, co je »řešením nelegální migrace«. "Kdo nemá v Evropě co dělat, musí pryč. To je jednoduchý princip," vysvětlil. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bezpečnostního experta a komentátora Andora Šándora, který »princip z dílny premiéra« považuje za tak objevný, jako když před časem vyrazil do Německa a zjistil, že nutella u sousedů má větší balení a je levnější.
V loňském roce Česká republika podle zprávy ministerstva vnitra evidovala 1363 žádostí o mezinárodní ochranu, meziročně o 62 méně. Nejčastěji o ochranu žádali lidé z Uzbekistánu, Ukrajiny a Vietnamu. Azyl Česko loni udělilo v 54 případech, dalších 149 lidí získalo doplňkovou ochranu. Tu získávají lidé, kteří nesplňují podmínky pro udělení azylu, ale existuje důvodná obava, že by jim v domovském státě hrozila vážná újma.
Soudy také budou mít povinnost zvážit, zda v případě, kdy bude cizinec odsouzen za trestnou činnost, je namístě uložit trest vyhoštění. Žadatelé budou také prověřováni v bezpečnostních databázích, migranti budou nově procházet i novým epidemiologickým screeningem. Policie a úřady budou moci u migrantů použít informace z jejich mobilních telefonů.
Premiér Fiala nyní vysvětlil, jak na nelegální migraci. "Co je řešením nelegální migrace? Kdo nemá v Evropě co dělat, musí pryč. To je jednoduchý princip," uvedl na svých sociálních profilech a připojil krátké video.
"Mně vyjádření pana premiéra přijde asi tak objevné, jako když zjistil, že v Německu je lepší nutella. Jsem příznivec jednoduchých řešení, ale v tomto případě nejde o jednoduché řešení. V situaci, kdy nechráníte svou vnější hranici, v situaci, kdy neexistuje solidarita mezi jednotlivými zeměmi EU, v situaci, kdy je velmi obtížné vracet »ty lidi« zpět, mnohdy země, odkud přišli, je nevezmou zpět, tak vyřešit to jednoduchým provoláním moc nejde. Navíc tu jsou země, jejichž lék na migraci je více migrace. A zároveň v propojeném schengenském prostoru ti lidé migrují kamkoliv, kde mají volný prostor, a velmi těžko je lze zachytávat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Šándor s podivením, že vláda těžkou situaci řeší až nyní.
Počet nelegálních překročení unijních hranic se podle předběžných dat Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) loni snížil o 38 procent v porovnání s rokem 2023. Celkový počet nově příchozích nelegální cestou dosáhl 239.000. Informovalo o tom ministerstvo vnitra ve čtvrtletní zprávě o migraci. V posledním čtvrtletí loňského roku podle dat Úřadu OSN pro uprchlíky (UNHCR) přicestovalo do Evropy přes Středomoří nelegálně 60.717 migrantů, z toho 57.766 po moři a 2951 po zemi. Oproti poslednímu čtvrtletí roku 2023 klesly příjezdy do Evropy o pětinu.
Nelegálních migrantů bylo loni při tranzitu přes území Česka zadrženo 420, což je o 90 procent méně než v předcházejícím roce. Nejčastěji se jednalo o státní příslušníky Sýrie, kteří tvořili více než dvě třetiny všech zajištěných. Dalšími v pořadí byli občané Turecka, Ruska, Afghánistánu, Etiopie a Mongolska.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.