Fiala v reakci na útok Íránu: Pevně stojíme za Izraelem a jeho právem se bránit

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 4. 2024

Pevně stojíme za Izraelem a jeho právem se bránit, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v reakci na íránský útok na Izrael, který začal v sobotu pozdě večer. Ministerstvo zahraničí důrazně odsoudilo "destabilizující chování Íránu a jeho zástupců, kteří rozhodli o útoku na izraelské území".

"Znovu připomínáme právo Izraele na sebeobranu. Íránské dlouhodobé agresivní chování brání blízkovýchodnímu regionu žít v míru a bezpečí," uvedla česká diplomacie na síti X.

Írán v sobotu spustil rozsáhlý vzdušný útok na Izrael v reakci na nedávný útok na íránský konzulát v Damašku připisovaný židovskému státu. Íránské revoluční gardy oznámily, že útočí desítkami dronů a raket, izraelská armáda předtím uvedla, že drony z Íránu poletí několik hodin. Írán podle státní agentury IRNA odpálil první sérii balistických raket proti Izraeli. Íránská armáda útok nazvala »operace Skutečný slib«, píše BBC.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v prohlášení řekl, že Izrael se na přímý útok Íránu připravoval a že jakýkoli úder nenechá bez odvety.

Podporu Izraeli vyjádřili i někteří další čeští politici. Předseda zahraničního výboru Sněmovny Marek Ženíšek (TOP 09) na síti uvedl, že »svobodný svět teď musí stát za Izraelem«. Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek na síti X napsal, že »svět má další bezpečnostní ránu na svém těle«. "Otázkou je, kolik hráčů se do konfliktu zapojí a s jakými cíli. Izrael se v historii opakovaně dokázal ubránit silnějšímu agresorovi," uvedl. Podporu Izraeli vyjádřila na sociální síti X například také Danuše Nerudová, která vede kandidátku STAN do Evropského parlamentu.

Ministerstvo zahraničí vyzvalo Čechy v Izraeli v souvislosti s útokem z Íránu k maximální opatrnosti a zvažuje zpřísnění cestovatelských doporučení. Mluvčí české diplomacie Daniel Drake ČTK řekl, že 84 českým občanům v Izraeli registrovaným v cestovatelském systému Drozd v tomto smyslu poslalo zprávy. Již v pátek ministerstvo vydalo varování před cestami do Íránu a vyzvalo české občany, kteří v zemi pobývají, k opuštění země. Důvodem jsou podle MZV aktuální specifická bezpečnostní rizika pro občany EU v Íránu v kontextu současné vnitřní i mezinárodní politické situace.

Drake ČTK řekl, že v systému Drozd je registrováno také 36 lidí v Íránu, 66 v Libanonu, 31 v Jordánsku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.