Fialova vláda za tři roky vytvoří větší dluh než Babiš za osm let, vypočetl ekonom Kovanda směrem k návrhu rozpočtu se schodkem 252 miliard korun

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 1. 9. 2023

Vláda Petra Fialy plánuje příští rok hospodařit se státním schodkem 252 miliard korun. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že by tak Fialova sestava vytvořila za tři roky svého vládnutí větší souhrnný dluh, než během osmi let 2014 až 2021 vytvořily vlády, v nichž působil Andrej Babiš jako ministr financí nebo premiér.

"Pokud Fialova vláda bude příští rok hospodařit vskutku s nyní ohlášeným schodkem 252 miliard a v letošním roce pak se schváleným deficitem 295 miliard, vytvoří za první tři roky svého vládnutí, tedy za léta 2022 až 2024, souhrnný dluh přesahující 907 miliard korun. Tato částka mimochodem nominálně převyšuje dluh vytvořený vládami v letech 2014 až 2021," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Kovanda. Loni dosáhl deficit 360,4 miliardy korun, vyplývá to z návrhu zveřejněného v legislativní knihovně vlády. 

Doplnil pro porovnání, že v letech 2014 až 2021 tehdejší vlády vytvořily souhrnný dluh státního rozpočtu necelých 898 miliard korun.

Čistě nominálně by se podle Kovandy v roce 2024 jednalo o pátý nejvyšší schodek za celé období od vzniku republiky roku 1993. "Vyšší schodek státní rozpočet nominálně vykázal pouze v letech 2020, 2021, 2022. A podle všeho vykáže i letos, kdy vláda bude ráda, stlačí-li deficit pod 300 miliard," podotkl.

Kovanda se v této souvislosti pozastavil nad výší plánovaného schodku a tím, že vláda Petra Fialy soustavně hovoří o rozvrácených veřejných financích. "Pokud by byly rozvrácené, jak je možné, že vláda i v příštím roce hodlá hospodařit s jedním z nejvyšších schodků historie?" uvedl pro ŽivotvČesku.cz ekonom.

Podle Kovandy je vtip v tom, že veřejné finance nikdy rozvrácené nebyly. "K základní stabilizaci veřejných rozpočtů totiž není třeba snížit schodek na nulu, i když to by byl pochopitelně ideální stav. Stačí stabilizovat úroveň schodku v poměru k HDP, zhruba pod »maastrichtskou« úrovní tří procent. A to se vládě podaří už právě příští rok, i při stále varovně znějící výši schodku 252 miliard," vysvětlil dále redakci ŽivotvČesku.cz Kovanda.

Ekonom je toho názoru, že strašení rozvratem veřejných financí je politickou taktikou. "Byla to však v jistý čas účinná metoda, jak zdiskreditovat Babišův kabinet," dodal pro ŽivotvČesku.cz Kovanda.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.