Finální účet za epidemii v Česku. Kolaps nemocnic, 80 tisíc úmrtí nakažených, predikuje profesor z PřF UK

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Foto: Se svolením Jaroslava Flegra
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 2. 2021

Počet nakažených koronavirem i po zavedení přísnějších opatření podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (50) stoupne v příštím jednom až dvou týdnech na zhruba 20.000 denně. Ukazuje se, že v současnosti epidemie nového typu koronaviru nebrzdí, naopak posiluje. Její finální účet bude podle profesora z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy katastrofický. "Odhaduji, že dojde k celkovému úmrtí asi 80 tisíc osob," predikuje pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr.

Vláda kvůli současnému stavu plánuje nad rámec současných opatření omezit pohyb lidí a kontakty mezi nimi, potvrdil ministr. Od pondělí kvůli tomu chce s výjimkami zakázat pohyb lidí mezi okresy, zavést povinné nošení respirátorů, povinné antigenní testování ve firmách, uzavření všech škol včetně mateřských nebo »omezení prodeje na nezbytně nutné zboží«. V platnosti má zůstat zákaz nočního vycházení mezi 21:00 a 05:00.

Epidemie se dostala mimo kontrolu a rozhodně vlivem různých mutací jen tak nezmizí. Podle Jaroslava Flegra začne brzdit, až bude česká populace z větší části proočkovaná.

"Domnívám se, že dojde k celkovému úmrtí asi 80 tisíc osob, ať již přímo s covidem, nebo kvůli zanedbané prevenci a odkládané a momentálně už i neodkladné lékařské péči. A to ještě jen v případě, že nám s náporem těžkých pacientů  pomohou okolní země a že se nám podaří ochránit pomocí vakcinace větší část seniorů. Celkový účet za covid však bude ještě vyšší, protože se jednak zhorší zdravotní stav mnoha lidí, u kterých i středně těžký covid zanechá trvalé následky, a jednak v důsledku dlouhodobého poškození ekonomiky si nebudeme moci dovolit tak kvalitní zdravotní péči, jakou jsme měli doposud. A za všechno může to, že jsme v létě zvolili strategii regulovaného promořování, místo abychom přijali strategii nulové tolerance vůči viru, jak to udělali v řadě zemí, které covid už dávno porazily. Ale podívejme se na to z té lepší stránky. Zároveň posloužíme zbytku světa jako odstrašující příklad, kam až může úspěšný stát přivést populismus politiků. Tím vlastně můžeme zachránit stovky tisíc a možná i miliony občanů těchto zemí. A naši lidé si snad konečně uvědomí, že morální kvality politiků nejsou nějaká nedůležitá třešnička na dortu, a že to, koho si zvolíme do našich politických orgánů, může rozhodnout o životě a smrti desítek tisíc lidí a o blahobytu národa na desítky let dopředu," vysvětlil kladné a negativní dopady epidemie pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Počet zemřelých s covidem v Česku je téměř 20.000, ministerstvo zdravotnictví jich k dnešku eviduje 19.999. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.