Reklama:

Formulář: Nad kontrolou lze vyzrát. Za příbuznými do jiného okresu ano, podmínku popsala advokátka

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 3. 2021

Končí první pracovní týden v zostřeném režimu, kdy vláda zakázala pohyb mezi okresy. Čísla nakažených pacientů s nemocí covid-19 neklesají a premiér Andrej Babiš (66) i ministr vnitra Jan Hamáček (42) nevyloučili, že tři týdny restrikcí a omezení nemusí stačit. Část lidí stále tápe, jak používat a vyplňovat formulář pro opuštění okresu. Jeden z častých dotazů zní, zda je legální dovézt dítě na hlídání k babičce, která bydlí v jiném okresu. "Péče o dítě dovoluje přesun z okresu na okres," uvedla pro ŽivotvČesku.cz advokátka a bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Reklama:

Od pondělí 1. března je zakázáno v České republice cestovat mezi okresy. Nařízení vlády má ale řadu výjimek. Lze cestovat, pokud je kontrole doloženo, že cesta směřuje do práce, na úřad či za lékařem. Výjimka počítá také s péčí o malé děti či s péčí o nemohoucí osoby.

Reklama:

Pokud se lidé ptají, zda mohou jet na návštěvu například k prarodičům do jiného okresu, tak nemohou. To nařízení zakazuje.

Pokud ale občan potřebuje rodinným příslušníkům jako je třeba babička či dědeček aj. předat dítě na hlídání, pak podle oslovené právničky je cesta s vhodně vyplněným čestným prohlášením možná.

V jedné z facebookových skupin se objevil dotaz mladé ženy, která se ptala, zda může potomka odvézt k tchyni na hlídání. Žena uvedla, že musí chodit do práce a dítě může hlídat jen babička, která ale bydlí v jiném okresu. Žena se ptala, zda dítě musí odvézt na celou dobu a nechat ho u babičky do konce platnosti nařízení, nebo zda si ho může zase dojet vyzvednout.

"Dítě za babičkou na hlídání odvézt můžete. A můžete si ho zase vyzvednout, jak se vám bude hodit. Na to se vztahuje výjimka z vládního nařízení, péče o dítě dovoluje přesun z okresu na okres. Musíte ale doložit řádně vyplněným čestným prohlášením, že třeba musíte do práce a o potomka se vám nikdo jiný nemůže starat," uvedla pro ŽivotvČesku.cz advokátka Daniela Kovářová.

Dokonce je podle právničky možné, aby prarodič přijel dítě hlídat do jeho bydliště. Prarodiče zřejmě běžně nemají žádné dokumenty, které by automaticky prokazovaly, že o vnouče se budou starat. Daniela Kovářová proto zdůraznila, že je nutné čestné prohlášení i v tomto případě řádně vyplnit. "Pokud bude babička cestovat do vašeho bydliště starat se o dítě, protože vy musíte do práce, opět doporučuji, aby si na cestu připravila čestné prohlášení," dodala pro ŽivotvČesku.cz advokátka.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: