Reklama:

Ministr Jan Hamáček odtajnil, jaká opatření budou platit po tvrdém lockdownu za 3 týdny

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 3. 2021

Kvůli zhoršující se epidemické situaci a přetížení nemocnic vláda od pondělí na tři týdny zpřísnila opatření pro volný pohyb lidí. Musí zůstávat ve svém okresu. Zavřely se školky i zbývající otevřené školy a také další obchody. Přísnější jsou i pravidla pro zakrytí nosu a úst. Řada lidí řeší, co bude za tři týdny. "Důležité je, abychom se dostali na sestupný trend, což by ulehčilo našim nemocnicím a pak musíme nastavit režim na další týdny," řekl pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér Jan Hamáček (42).

Reklama:

Ve středu přibylo 15.088 potvrzených případů covidu, o 1300 více než před týdnem. Je to desátý nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie. Aktuálně Česko prochází čtvrtým dnem v rámci přísnějších opatření. Reprodukční číslo ve středu kleslo na 1,06 z úterních 1,09. Dostalo se tak na úroveň z poloviny února.

Reklama:

Ministr Jan Hamáček je přesvědčen, že současné restrikce zaberou a vznikne tak prostor pro zmírnění opatření. "Samozřejmě rozumím tomu, že trpělivost lidí není nekonečná. A chci jim velmi poděkovat, protože podle toho, co slyším z terénu, tak opatření jsou dodržována, což je klíčový předpoklad, aby opatření byla úspěšná. A myslím si, že zabrat musí. Je to opatření v kombinaci s plošným testováním ve firmách, což je věc, která by zafungovat měla. Až se bude blížit konec opatření, tak uvidíme čísla a co si situace vyžaduje. Důležité je, abychom se dostali na sestupný trend, což by ulehčilo našim nemocnicím a pak musíme nastavit režim na další týdny, protože není možné to všechno uvolnit. Musí to být nějaký řízený proces, kdy některá opatření padnou, typu plošné uzávěry, ale určitě zůstane nošení respirátorů v hromadné dopravě a dále. A za tři týdny by měl pominout nedostatek v zásobování vakcín a tedy by se mělo rozvinout očkování pro více lidí," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček, jak by vláda měla postupovat v kladném případě, kdy epidemie začne brzdit.

Nastává ale otázka, co se bude dít v opačném případě, kdy ani současná opatření nezaberou. "Jsou státy ve světě, které zavedly takto drakonická opatření a musely je prodlužovat a já věřím, že u nás k tomu nedojde," dodal pro ŽivotvČesku.cz šéf Ústředního krizového štábu.

Od začátku letošního roku zemřelo s prokázaným covidem 9188 lidí, z toho 4739 v lednu a 3991 v únoru. Od začátku března přibylo do statistik zatím 458 případů.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: