Formulář pro sčítání lidí hlásí další potíže. Problém s občanským průkazem má 15 tisíc osob

Sčítání lidu - Ilustrační snímek
Sčítání lidu – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 4. 2021

Sčítání lidí přes online formuláře začalo před týdnem, nyní statistici intenzivně pracují na odstranění dalšího problému. Lidé, kteří mají nejstarší typ občanky, se do systému nedostanou. "Jedná se asi o 15 tisíc občanských průkazů," potvrdil pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar.

Nový problém, který pracovníci Českého statistického úřadu intenzivně řeší, se týká lidí, kteří mají občanské průkazy, které byly běžné před rokem 1989 - tedy knížkový typ občanských průkazů. Tyto občanské průkazy nejsou momentálně elektronicky čitelné. Držitelé více než 20 let starých dokladů budou moci založit vlastní online formulář za několik dnů.

"Týká se to lidí, které mají občanské průkazy knížkového typu. Jsou to lidé, kteří posledních 20 let ty občanky neměnili. Zřejmě to budou lidé, kteří třeba nemají ani internetové bankovnictví, protože by jinak k tomu potřebovali nový typ občanky. Ví se, že je to přibližně 15 tisíc občanek. Ale nevíme, zda to jsou lidé, kteří se budou chtít sčítat online," řekl pro ŽivotvČesku.cz tiskový mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar, který předpokládá, že tito lidé zřejmě raději využijí listinné formuláře.

Jedná se o lidi starší 85 let. Od 17. dubna do 11. května budou lidé moci vyplňovat papírové formuláře, které pak odevzdají do poštovní schránky či do poštovního boxu.

"Při registraci do online formuláře se ověřuje identita respondentů v Registru obyvatel, který však neobsahuje čísla nejstarších typů občanských průkazů. S ministerstvem vnitra se nám již podařilo shodnout na argumentaci potřebné k získání těchto údajů a urgentně jsme zažádali o legislativní změnu. Na základě doplněných údajů budeme schopni v řádu dnů i lidem s nejstaršími typy dokladů umožnit online sčítání, což je v aktuální epidemické situaci jednoznačným přínosem," dodal gestor sčítacího procesu Robert Šanda z Českého statistického úřadu. Nejpraktičtější v tuto chvíli je, když tyto lidi sečte někdo z rodiny či ze společné domácnosti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.