Formulář v určité podobě už od středy k opuštění okresu stačit nebude. Nemusí být uznán, říká policie

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz

Od pondělí 1. března platí zákaz cestovat mezi okresy, pokud k tomu nemáte zákonem uznanou výjimku. Policie ještě v úterý bude benevolentnější a bude nařízení hlavně vysvětlovat. Od středy hlídky přistoupí k důraznému jednání i sankcionování. Mnoho občanů se ptá, zda je nutné mít formuláře a potvrzení k vycestování do jiného okresu u sebe v papírové podobě, nebo zda policie bude uznávat dokumenty i v elektronické formě. "Dokumenty v elektronické podobě nemusí být uznány," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Od 1. března začali policisté ve spolupráci s vojáky a pracovníky celní správy hlídat hranice okresů a kontrolují, zda občané mají zákonem uznané výjimky pro cestu do jiného okresu. Mezi výjimky patří například cesta do práce, návštěva lékaře či návštěva úřadu. Část občanů řeší, zda je nutné formuláře a potvrzení mít u sebe v papírové podobě, nebo zda potvrzení stačí předložit v elektronické podobě - například ofocený dokument v mobilním telefonu.

Moderní člověk si zvykl mít u sebe mobilní telefon, kde má často kompletní mobilní kancelář včetně bankovnictví, pojištění, ale i řadu dalších dokumentů - mnozí i nafocený formulář pro vycestování z okresu. Policisté ale upozorňují, že od středy bude rozhodně lepší mít u sebe dokument v papírové podobě. Během úterý budou ještě lehce benevolentní.

Od pondělí 1. března je zakázáno cestovat mezi okresy. Nařízení vlády má ale řadu výjimek. Občané ČR nemohou za příbuznými vyrazit jen tak na kávu. Důvodem k opuštění okresu je ale zajištění nezbytné péče. "Doporučuji připravit si čestné prohlášení, že se jedete starat o osobu z rodiny, že jí jedete poskytnout nezbytnou péči," uvedla právnička Daniela Kovářová pro ŽivotvČesku.cz.

"Snažíme se lidem vysvětlit, které doklady a co je potřeba mít, aby od středy všichni formuláře u sebe měli tak, jak je uvedeno v nařízení vlády. Tedy písemné potvrzení, případně mít kartičku zaměstnavatele. A v elektronické formě to nemusí být uznáno. V současnosti jsou policisté benevolentnější z důvodu, že víme, že ne všichni si potřebné dokumenty narychlo dokáží opatřit," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Jak se přesně k problematice dokumentů v elektronické formě staví ministerstvo vnitra, redakce webu ŽivotvČesku.cz momentálně zjišťuje.

Ve večerních hodinách se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřilo ministerstvo vnitra, konkrétně mluvčí Ondřej Krátoška, který naopak tvrdí, že stačit by měla i elektronická forma. "Podle závěru ministerstva vnitra je elektronická forma dostačující," sdělil s tím, že nemůže vyloučit, že někteří policisté budou trvat na vyžádání papírové formy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.