Fotky za 2 miliony, na nichž influencerka Alena Schillerová sedí v parku s pávem, policie shodila ze stolu. Vtipně zareagoval exministr Ivan Langer

Ivan Langer
Ivan Langer
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 5. 2022

Poslankyně za hnutí ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová (57) proslula tím, že kromě práce se ve funkci intenzivně věnovala sdílení fotek na sociální sítě Facebook a Instagram. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) nezahájila úkony trestního řízení v souvislosti s propagací z veřejných peněz, která stála stát 1,93 milionu korun. Věc policie tzv. uložila. Rozhodnutím se ještě bude zabývat státní zástupce. Redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz bývalému ministrovi vnitra a politickému komentátorovi Ivanu Langerovi (54), zda v takovém případě hrozí, že by mohlo rozhodnutí NCOZ být inspirací pro další politiky, kteří by se rádi ukázali veřejnosti na snímcích příkladem s tvory z čeledi bažantovitých za peníze ze státní kasy. Reagoval vtipně.

S informací o rozhodnutí mužů zákona přišla agentura ČTK, sdělil jí to v pátek mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. "Mohu uvést, že ze strany našeho útvaru nedošlo k zahájení úkonů trestního řízení a věc byla »uložena«. K podrobnostem se příští týden vyjádří Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1," uvedl.

Zpravodajský web Seznam Zprávy již dříve přišel se zjištěním, že prezentace bývalé ministryně financí na Instagramu a Facebooku stála stát 1,93 milionu korun. O perfektní prácí se starali kameraman Jakub Konečný a fotograf David Šedivý. Podle hrubých propočtů si přišli na 75 tisíc korun měsíčně. Jejich videa a fotografie byly opakovaně a v některých případech i výlučně využívány na sociálních sítích, které nevlastnilo ani oficiálně nespravovalo ministerstvo.

Ivan Langer, který je od roku 1991 členem ODS a za jehož působení ve funkci ministra vnitra vstoupila ČR do schengenského prostoru, je přesvědčen, že s podobnou invencí sebepropagace na sociálních sítích za státní peníze snad nikdo z politiků už nepřijde.

"Myslím si, že paní Schillerová je takový originál všech originálů, že ji nikdy žádný politik v tom, co dělala, následovat nebude. A věřím, že každý, kdo má v sobě kousek soudnosti, jde mu o to, aby ho respektovali rozumní, vzdělaní a pracující lidé, tak po něčem takovém ani nikdy toužit nebude," odpověděl bývalý politik pro ŽivotvČesku.cz.

Otrávený z kauzy Schillerové byl i její stranický šéf Andrej Babiš (67), který ji na ministerstvo dosadil. Pro ŽivotvČesku.cz předseda ANO již dříve vzkázal, že nehodlá za bývalou ministryni mluvit a skandál vysvětlovat. "Obraťte se na paní Schillerovou. Její vyjádření je v médiích. Nejsem její mluvčí," vzkázal expremiér, který v minulosti Aleně Schillerové důvěřoval.

Věcí se podle posledních informací zabývá i Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, na který se obrátil současný ministr financí Zbyněk Stanjura (58). Úřad by podle něj měl prošetřit dodržení pravidel financování volební kampaně v souvislosti s činností spolupracovníků bývalé ministryně financí Aleny Schillerové a zveřejňováním příspěvků na sociálních sítích. Exšéfka státní kasy v únoru k auditu řekla, že věc od Stanjury vnímá jako typický projev stranické nenávisti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.