Reklama:

Fridrichová poutala na reportáž slovy politologa, kdo je volič Turka. A nastalo peklo. Pollert by zrušil ČT, vyjádřil se i starosta Novotný

Nora Fridrichová
Nora Fridrichová
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 6. 2024

Volební jízda kandidátů do Evropského parlamentu o předminulém víkendu rozdělila karty tak, že nejvíce preferenčních hlasů získala lídryně kandidátky ANO Klára Dostálová (171.000 voličů). Následují lídři koalic Přísaha a Motoristé Filip Turek (152.196 preferenčních hlasů) a Spolu Alexandr Vondra (ODS), kterého označilo 118.492 lidí. Nikdo nečekal, že bývalý závodník za sebou nechá v eurovolbách tolik kandidátů. Událost zaujala tvůrce pořadu 168 hodin v čele s moderátorkou Norou Fridrichovou, která na sociální platformě X poutala ke sledování reportáže, a to slovy politologa, který specifikoval, kdo Turka volil. Po jejích slovech se rozjelo přímo verbální peklo. Pro ŽivotvČesku.cz poskytl vyjádření politolog Josef Mlejnek.

Reklama:

Turkova síla je koncentrována zejména na sociální síti Instagram, kde dokázal oslovit mladší generaci. Nyní tam má necelých 200 tisíc sledujících. Na konci loňského roku to bylo o polovinu méně. Potřeba je upozornit, že jde o neokoukanou tvář s bezprostředními názory, to rovněž pravděpodobně hrálo v jeho prospěch.

Lídr koalice Přísaha a Motoristé pro sebe získal 10,26 procenta, což jednak vyneslo uskupení dva mandáty, jednak zaujalo tvůrce publicistického pořadu České televize. Na nedělní díl poutala moderátorka Nora Fridrichová slovy politologa ve smyslu, kdo je volič Turka. Charakteristika zní: "Typický volič Filipa Turka je mladší, méně vzdělaný muž, který slyší na trochu buranské chlapáctví okořeněné vůní benzínu," napsala Fridrichová s odkazem na slova politologa Daniela Kunštáta. A pod jejím »poutákem« se začalo »vesele« diskutovat a komentovat.

Reklama:

Jako jeden z prvních přispěchal okomentovat slova moderátorky –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ potažmo politologa –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ bývalý olympionik a nyní lékař Lukáš Pollert. "Zrušení ČT by pomohlo eliminovat ty méně inteligentní diváky. Chytří na ni stejně nekoukají," uvedl.

Sociolog Vojtěch Bednář napsal, že se slovy politologa nesouhlasí. "Já s tímto názorem výrazně nesouhlasím a domnívám se, že jde o zkreslení reality, které se může ukázat jako velmi nebezpečné."

Pozadu nezůstal ani starosta Pavel Novotný. "Co provedli České televizi voliči Přísahy a Motoristů. Jedná se o nějaké občany II. kategorie, jak jsem pochopil z annonce."

Pouták Fridrichové okořenil i právník Tomáš Nielsen. "Pokud jsem to četl celé správně, pak typický volič SPOLU je osamělý obézní VŠ z IT se slevou na pizzu a colu. Nebo se pletu? Ani nevíte, jak jste vtipná s tím neustálým škatulkováním voličů."

Evidentní je, že reportáž pořadu 168 hodin splnila účel a přilákala řadu inteligentních lidí, které zaujalo vyjádření politologa natolik, že ho nenechali ladem. Redakce musí však upozornit, že komentářů v podobném i jiném duchu je pod příspěvkem Fridrichové více.

Jak se na voliče Turka dívá i jiný politolog, zajímalo redakci ŽivotvČesku.cz. V kontextu toho oslovila ostříleného a uznávaného politologa z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Josefa Mlejnka, který k věci přistupoval odborně.

"Nevím, odkud to kolega vzal, protože jsem nenarazil na žádný podobný sociologický průzkum toho elektorátu. Logické je, že pan Turek má významnou popularitu mezi mladšími ročníky, což lze odvodit z toho, že je populární na sociálních platformách. Téma zákazu spalovacích motorů ve společnosti rezonuje. A co jsem zaznamenal, že podpora koalice, kterou pan Turek reprezentuje, v místech, kde je automobilový průmysl, ať už přímo, nebo kde je větší počet subdodavatelských společností, byla nadprůměrná. Pan Turek v rámci své kampaně odrážel obavy veřejnosti, že přijdou o auto, případně se jim to zdraží, plus je tam dominantní obava o zaměstnání lidí, kteří jsou v tomto odvětví zaměstnáni," shrnul pro ŽivotvČesku.cz ostřílený politolog Josef Mlejnek, kdo je podle něj volič Turka, a to tak, aniž by se někoho osobně dotkl.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: