Reklama:

Gaza jako sud střelného prachu, Írán varoval Izrael a Spojené státy: Potenciál přelití konfliktu je vysoký, dopady dramatické, říká Andor Šándor

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 10. 2023

Komentář: Situace na Blízkém východě se může »vymknout kontrole«, pokud Izrael a Spojené státy »okamžitě neukončí zločiny proti lidskosti a genocidu v Pásmu Gazy«. Podle agentury AFP to dnes prohlásil íránský ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhjá. Dění v blízkovýchodním regionu, který má spíše eskalující charakter, pro ŽivotvČesku.cz okomentoval bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor. Podle něj jde zatím obecně o silná prohlášení, která budí obavy, a to zejména z důvodu, že situace má rizikový potenciál, který by v samotném důsledku znamenal rozšíření ozbrojeného násilí do dalších regionů.

Reklama:

"Region je nyní jako sud střelného prachu. Chtěl bych varovat Spojené státy a loutkový izraelský režim, že pokud okamžitě neukončí zločiny proti lidskosti a genocidu v Gaze, je kdykoli možné cokoli a region by se stal nekontrolovatelným," prohlásil Amírabdolláhján během setkání s jihoafrickou ministryní zahraničí Naledi Pandorovou v Teheránu.

Mezinárodní společenství se obává, že by se válka mezi palestinským radikálním hnutím Hamás a Izraelem, která začala 7. října útokem palestinských ozbrojenců, mohla rozšířit na celý region. Panují také obavy, že se do konfliktu zapojí libanonské šíitské hnutí Hizballáh nebo Írán, který útok Hamásu přivítal, ale uvedl, že se na něm nepodílel. Spojené státy oznámily, že na Blízký východ pošlou další zbraně, v pohotovosti budou i další američtí vojáci.

Reklama:

Amírabdolláhján varoval, že »jakýkoli chybný odhad v pokračování konfliktu, genocidy, masakru a nucené migrace obyvatel Pásma Gazy a Západního břehu Jordánu by mohl mít vážné důsledky« pro region a »proti zájmům agresorských zemí«. Pandorová zase vyzvala mezinárodní společenství, aby v souvislosti s »hanebným útokem na Gazu věnovalo mnohem větší pozornost« osudu Palestinců.

"Myslím si, že přes skutečnost, jaký rizikový potenciál ozbrojený konflikt na Blízkém východě má, tak jsme ve fázi silných prohlášení, která mají zachránit všem účastníkům tvář. Pro Libanon, zemi ve značných problémech, by konflikt měl další významné negativní dopady. Zda Írán by chtěl riskovat širší konflikt s Izraelem, do něhož by se nepochybně zapojily Spojené státy, tím si také v tuto chvíli nejsem jist. Ale samozřejmě, že pokud by se konflikt regionálně rozšířil, tak by to znamenalo skutečně velký problém. Nedá se vyloučit nic a skutečně potenciál toho přelití konfliktu je silný a s tím dopady, ať jde o masivní migrační vlnu, tak reakci energetického trhu a rapidního nárůstu cen," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor s tím, že odhadovat, jakým směrem se konflikt dál bude ubírat, je loterie.

Podle izraelských úřadů bylo v den útoku Hamásu na Izrael 7. října zabito více než 1400 lidí, z nichž většina byli civilisté. V Pásmu Gazy bylo podle ministerstva zdravotnictví Hamásu, který toto palestinské území ovládá, zabito nejméně 4600 Palestinců, většinou civilistů, při nepřetržitém bombardování prováděném v odvetě izraelskou armádou.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: