Generál Petr Pavel jde do boje o Hrad. Špičkový politolog Lubomír Kopeček ukázal na jeho plusy a minusy, které ho provázejí
Generál Petr Pavel (60) je rozhodnut zúčastnit se lednových prezidentských voleb. Chce je vyhrát. Připravuje se na kandidaturu, oficiálně ji chce ale vyhlásit až v srpnu. Uvedl to dnes na setkání s novináři. Na počátku července chce zveřejnit transparentní účet. Pro ŽivotvČesku.cz jeho osobu okomentoval špičkový a uznávaný politolog Lubomír Kopeček, který působí na Katedře politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.
Bývalý vysoký představitel české armády a NATO dnes představil své sponzory, kteří mu slíbili finanční podporu. Pavel řekl, že nebude chtít od nikoho z podporovatelů částku vyšší než tři miliony korun, aby bylo zajištěno co nejširší spektrum dárců. Obrátil se proto na veřejnost, aby mu na účet poslala příspěvek. Mezi jeho podporovateli je třeba Libor Winkler z finanční skupiny RSJ, spolumajitel IT firmy Y Soft Václav Muchna, zakladatel ePojištění Jan Barta nebo Martin Hájek a Jiří Mareš ze společnosti Livesport. Pavla chce podporovat také Leon Jakimič ze společnosti Lasvit nebo spoluzakladatel Tipsportu Jaroslav Beran.
Generál Pavel se do povědomí veřejnosti dostal plusy i minusy. "Vojenská kariéra po roce 1989, funkce, které zastával, tohle všechno se celkem dobře podařilo Petru Pavlovi v posledních měsících a de facto i letech v rámci přípravy kandidatury zúročit a vlastně prodat jako něco, co působí respektuhodně. A také co ho současně vlivem nepolitické reprezentace »odlišuje od běžného politika«," řekl v úvodu pro ŽivotvČesku.cz odbornou veřejností uznávaný politolog.
O možnosti politické podpory mluvil Petr Pavel se zástupci koalice Spolu. Řekl jim, že se neuchází o to, aby byl jejich kandidátem, protože chce do voleb jít jako nezávislý, ale pokud by se ho rozhodli podpořit, uvítá to. "Ale nedomluvili jsme se na ničem konkrétním. Zároveň vnímám jejich argument, že se snaží jako koalice, která vyhrála volby, mít svého kandidáta a že ho nadále budou hledat," řekl.
Podle politologa Lubomíra Kopečka se poměrně jasně dalo předvídat, že Pavel do boje o Hrad míří. "Na jeho aktivitách po opuštění vojenských funkcí bylo vidět, že s kandidaturou počítá, docela nenápadně, ale řekl bych, že soustavně na ní pracoval, a to včetně shánění finančních prostředků od podporovatelů. To znamená, že to oznámení o kandidatuře nebylo překvapením, ale spíše to byla debata na téma, kdy k němu dojde," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz zkušený odborník.
Pavel zopakoval, že pokud by se objevil vhodný kandidát, který by měl možnost ve volbách uspět, a on by vzdáním se kandidatury mu mohl pomoct k vítězství, byl by připraven tak učinit. V současné době ale nikoho takového nevidí, poznamenal.
"Minusy, a to je vlastně něco, co se také debatuje, a je otázka, jak moc ho ve volbách poškodí, je členství v KSČ, působení v komunistické armádě před rokem 1989 a také otázka, do jaké míry se připravoval na funkci zpravodajce Československé lidové armády před rokem 1989. To je věc, která je v rámci běžící kampaně minusem. A on bude muset určitým způsobem minimalizovat důsledky debaty o těch méně světlých stránkách jeho kariéry," dodal pro ŽivotvČesku.cz politolog Lubomír Kopeček.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil v pondělí vyhlásil termín konání prvního kola prezidentských voleb, budou v pátek a v sobotu 13. a 14. ledna příštího roku. Případné druhé kolo voleb bude v pátek a v sobotu 27. a 28. ledna. Od chvíle, kdy rozhodnutí vyjde ve Sbírce zákonů, bude kampaň oficiální a všechny náklady na ni se budou započítávat do zákonem stanoveného finančního limitu, tedy 40 milionů korun za první kolo či 50 milionů korun za obě kola voleb.
Podle průzkumů veřejného mínění Pavel s bývalým premiérem Andrejem Babišem (ANO) patří mezi hlavní favority voleb. Zda se jich ale zúčastní, chce Babiš sdělit až 4. listopadu.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.