Gottův hrob hlídají strážníci na koních, říká vrátný na Malvazinkách. Takhle vypadá po nájezdu zlodějů

Hrob Mistra Karla Gotta
Hrob Mistra Karla Gotta
Foto: ŽivotvČesku.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 16. 5. 2021

Za života byl hudební legendou a jeho odkaz přetrvává i po jeho smrti. Zpěvák Karel Gott (†80) slavil za života fenomenální úspěchy a patřil k hvězdám první velikosti. Odchod uznávaného Mistra 1. října 2019 v jeho vile na Bertramce zasáhl celou republiku. Místem jeho posledního odpočinku se stal hřbitov na pražských Malvazinkách, kde po jeho pohřbu vzniklo také pietní místo. Lidský hyenismus však nezná hranic, protože jeho hrob se stal středem zájmu zlodějů, kteří neváhali z místa ukradnout vzpomínkové předměty i svíčky. "Strážnici městské policie jsou zde vidět častěji, zejména na koních. Což má souvislost s krádežemi na hřbitově. Fanoušci Mistra na místo stále proudí a ptají se, kde najdou hrob Karla Gotta," uvedl vrátný hřbitova na Malvazinkách pro ŽivotvČesku.cz.

Člověk by měl alespoň po smrti dojít klidu a úcta k zesnulým by měla být samozřejmostí. Mistr Karel Gott patří mezi české legendy, ale byl uznávaným a žádaným umělcem také v zahraničí. Jeho odchod vyvolal vlnu smutku a bolesti napříč celou českou společností a jeho manželka Ivana (45) s dcerami Charlotte Elle (15) a Nelly Sofií (12) zažívaly těžké chvíle z obrovské ztráty milovaného muže i tatínka.

V roce 2016 lékaři diagnostikovali zpěvákovi nádorové onemocnění mízních uzlin a v polovině září 2019 oznámil, že trpí akutní leukémií. Byl v ambulantní péči v pražské Všeobecné fakultní nemocnici, ale jeho zdravotní stav byl vážný. Karel Gott zemřel v kruhu rodiny v úterý 1. října 2019 v tichém spánku. V pátek 11. října se v Paláci Žofín mohli lidé naposledy rozloučit s jednou z nejvýznamnějších českých osobností.

Zpěvák je pohřben na pražských Malvazinkách a jeho hrob neváhali navštívit zloději, kteří odtamtud odnesli několik předmětů. Když se ztratil keramický zlatý slavíček se symbolickým významem Gottových úspěchů, kamínek s malbou Včelky Máji nebo krásné svíce, bylo to už příliš. Vdova Ivana chtěla alespoň částečně zamezit tomu, aby se hrob stal dalším cílem vandalismu – proto byl dán na lucernu u hrobu zámek.

Na Městskou policii městské části Praha 5 se obrátila Hřbitovní správa s žádostí o posílení hlídkové služby, aby nadále nedocházelo ke ztrátě dalších věcí. "Osmihektarový hřbitov se třinácti tisíci náhrobky nejsme schopni bez kamerového systému zabezpečit. Bohužel, musíme konstatovat, že se nejedná o ojedinělý jev a děje se na našich hřbitovech poměrně často," cituje Blesk mluvčí pražské hřbitovní správy Oldřišku Dvořákovou.

"Strážnici městské policie jsou zde vidět častěji, zejména na koních. Což má souvislost s krádežemi na hřbitově. Fanoušci Mistra na místo stále proudí a ptají se, kde najdou hrob Karla Gotta. Není jich tolik jako před rokem, ale stále projevují zájem," řekl vrátný hřbitova na Malvazinkách pro ŽivotvČesku.cz.

Gottův hrob není jediným místem odpočinku slavné osobnosti, na kterém se něco ztratilo. Vedlejší hrob, kde byla pochována zpěvačka Eva Pilarová (†80), která zemřela 14. března 2020, se nachází jen pár metrů od Gottova. Na konci března se stal také cílem zlodějů, kdy lupiči ukradli z hrobu sošku anděla s kočkou v náručí a ještě sošku kočky, které symbolizovaly zpěvaččinu velkou lásku ke kočkám.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.