Hadamczik vyzdvihl výkon brankáře Dostála. Jako nejtěžší celek ve skupině na domácím MS vnímá podle jména Kanadu, výkonem Švýcarsko

Alois Hadamczik
Alois Hadamczik
Foto: Barbora Reichová / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 5. 2024

Rozhovor: Český tým začal domácí hokejové mistrovství světa výborně. V prvním zápase skupiny A česká sestava vybojovala důležité vítězství, když porazila celek Finska 1:0 po samostatných nájezdech. Rozhodující gól vstřelil Ondřej Kaše. Brankář Lukáš Dostál podal skvělý výkon, což pro ŽivotvČesku.cz v rozhovoru ocenil a vyzdvihl bývalý reprezentační trenér Alois Hadamczik. V sobotním duelu proti Norsku by mohl začínat ale v brance Petr Mrázek. Norský tým nezačal turnaj ideálně, se Švýcarskem prohrál 2:5.

Jedni ho obdivují, druzí mu nemohou přijít na jméno. Výsledky se ale od roku 2022 svazovému šéfovi Aloisi Hadamczikovi, jemuž před vyprodaným duelem s Finskem narušil jeho proslov nefunkční mikrofon i pískot diváků, upřít nedají. V rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz zhodnotil hru českého týmu s Finy, ale zamyslel se i nad soupeřem, který tým trenéra Radima Rulíka čeká - tím je Norsko.

Pane trenére, vaším pohledem je Norsko jaký soupeř?

My nemůžeme podcenit nikoho. Dnes už všechna mužstva dobře bruslí, a kdybychom k tomu přistoupili vlažně, tak by nás to mohlo mrzet.

Jak tedy na ně?

Musíme hrát od samého začátku soustředěně, musíme brát, že body s Finy byly vydřené. To znamená, že je potřeba maximální vůle, maximální nasazení. Norsko není lehký soupeř. Toto mistrovství je těžké, protože se týmy vyrovnávají bruslením, vůlí a nasazením.

Naznačil jste zápas s Finy. Byl to pro fanoušky skvělý hokej, ale zajímá mě pohled člověka znalého.

Viděl jsem velké zlepšení jak v taktice, měli jsme velmi dobře postavenou obranu, ale hlavně vůli a zmíněné nasazení. Mně se ten hokej líbil. Měli jsme hodně neproměněných šancí, bál jsem se, že nás za to soupeř může potrestat, ale naštěstí se tak nestalo. A je potřeba říct, že jsme hráli skvělé prodloužení a výborně jsme zvládli penalty.

Koho byste z české sestavy vyzdvihl?

Moc se mi líbil a myslím, že Ondra Pavelec udělal citově dobrou věc, že do branky poslal Dostála. Byl si velmi jistý, neviděl jsem jediný zákrok, v němž by si jistý nebyl. Chytal celkově velmi dobře. Neřekl bych, že mě někdo vyloženě zklamal, ale myslím si, že Voženílek a spol. byli nejlepší.

Je mi jasné, že ptát se, zda získáme medaili, je čiré věštění budoucnosti. Ale když byste český celek porovnal s ostatními týmy podle toho, co jste viděl. Máme šanci?

Říkal jsem před turnajem, že když skončíme do čtvrtého místa, je to úspěch. Medaile je samozřejmě největší úspěch. Jsem přesvědčen o tom, že náš tým za podpory diváků, což je šestý hráč, nemůže hrát pod tlakem. Hrát doma před tolika diváky je odměna.

Koho vidíte jako nejtěžšího soupeře z toho, co se ve skupině nabízí?

Kanada podle jména, podle výkonu Švýcarsko.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.