Alois Hadamczik srovnal Česko a USA. Tipnul si přesný výsledek a popsal, co bude rozhodujícím detailem celého utkání

Alois Hadamczik v době, kdy vedl národní tým
Alois Hadamczik v době, kdy vedl národní tým
Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 23. 5. 2022

Jedni ho obdivují, druzí mu nemůžou přijít na jméno. Výsledky se ale Aloisi Hadamczikovi (69) upřít nedají, stále zůstává posledním trenérem, který přivezl z velké akce medaili – bronz z mistroství světa v roce 2012. V letech 2006–2008 vedl českou hokejovou reprezentaci poprvé, pak znovu mezi roky 2010–2014. Pro ŽivotvČesku.cz popsal, co lze očekávat od odpoledního zápasu s týmem USA.

Pane trenére, jak byste charakterizoval tým USA? Bude to tvrdý zápas, čeká nás nějaké překvapení?

Musíme si dát pozor na to, že Američané mají velmi dobré bruslaře a jsou rychlí do protiútoku. Zásadní z našeho pohledu bude dobrá obrana, aby soupeř nemohl chodit do přečíslení. V útoku ale naopak věřím, že když dostaneme jejich obránce pod tlak - po buly, po nahození, tak to můžou být ty důležité momenty. Stejně jako udržet se v útočném pásmu, což dnes výborně předvádí naše první lajna. Ty další pak musí ještě trochu přidat a vzít odpovědnost i na sebe. Každopádně si myslím, že máme dobrý tým, lepší než Američané.

Američani se vždy vyznačovali velkou bojovností, houževnatostí, v minulosti občas až agresivitou. Jak dnes budou důležité osobní souboje?

Osobní souboje hrají vždycky velkou roli, Amerika i Kanada ale už dávno přistoupily k jinému hokeji, ve kterém chtějí mít co nejméně oslabení, hrají hodně technicky, ale přitom ve velké rychlosti. Dokáží jít samozřejmě do těla, ale už to není tak intenzivní, jak to bývalo kdysi, tedy hodně střetů a soubojů. Ono už se dnes také daleko víc věcí píská a každé oslabení bolí. Náš tým se jim ale ve všem minimálně vyrovná a bude také důležité, jak zachytají na jedné i druhé straně gólmani a jak se vyrovnáme s tou defenzivní činností. V útoku věřím, že trojice Krejčí, Červenka a Pastrňák podporovaná zezadu Hronkem dá nějaké góly a že nějaké přesilovky budou. Tihle hráči si tak sedli a jsou tak výborní, že to může být ta hlavní a rozhodující síla.

Vnímáte posily z NHL - trojici Pastrňák, Kämpf a Kempný - jako velkou vzpruhu pro náš tým?

Oni přijeli v pravý čas, kdy nás čekali slabší soupeři a mohli se rozehrát. Jestli chceme medaili, tak musíme týmy jako Norsko nebo Lotyšsko porazit a právě vstup do první třetiny s Lotyši byl famózní. Naši hráli velmi dobře, měli skvělý pohyb, ale pořád to byli soupeři té druhé kategorie. Máme také výhodu, že ve skupině nemáme Rusy, kteří tomu vždycky dávali větší náboj, ale pokud chcete uspět, musíte porazit každého.       

A váš tip na výsledek zápasu s USA?

Myslím si, že vyhrajeme 4:2.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.