Reklama:

Hádanka Policie ČR: Kapitán Vočko společně se svým týmem řeší složitý případ internetového podvodu. Rozluštíte ho?

Hádanka Policie ČR
Hádanka Policie ČR
Foto: Policie ČR, pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 7. 2020

V průběhu posledních dní se na policii obrátili Josef Straka a Dagmar Klementová. Josef Straka přišel oznámit, že se stal obětí podvodu a vypověděl, že před měsícem na internetu koupil novou 3D televizi za 45.000,- Kč. Tuto televizi si velmi přál a cena na internetu mu přišla velmi výhodná. Kupní cenu uhradil prostřednictvím známého internetového portálu na účet prodávajícího, ale do dnešního dne mu koupená televize nepřišla.

Reklama:

Josef Straka dále uvedl, že jako nabízející byl uveden nějaký Zdeněk Kolář, kterému telefonoval, ale ten prý o žádném prodeji nic neví. Stejný problém měla také paní Klementová, která si zhruba ve stejné době jako pan Straka koupila novou sušičku prádla za 17.000,- Kč. Tuto cenu také zaplatila prostřednictvím známého internetového portálu a nabízejícím měl být také Zdeněk Kolář.

Postupně policie přijala další oznámení, které měly podobný charakter, oběti zaplatili za nabízené zboží, ale zboží jim nebylo dodáno. Celková škoda začala tudíž rychle stoupat.     

Reklama:

Kapitán Vočko vyslechl Zdeňka Koláře, který však uvedl, že nikdy nic nenabízel, vůbec neví, jak se na internetu prodává a nakupuje, a tudíž zde nikdy nemohl mít žádný účet.  

Pro kapitána Vočka začalo dlouhé a náročné pátrání, během kterého zjistil, že Zdeněk Kolář skutečně na tomto internetovém portálu žádný účet nemá, protože podvodník zneužil jeho data.

Zdeněk Kolář totiž na internetu zveřejnil svůj životopis, ve kterém mimo jiné uvedl také datum narození a svou přesnou adresu, což jsou údaje, které stačí k založení účtu na tomto portálu.

Kapitán Vočko dále zjistil, že účet, na který byly převáděny peníze, už neexistuje a byl založen pomocí falešného průkazu. Na základě shromážděných informací a vzhledem ke způsobu provedení podvodu kapitán Vočko podezíral čtyři osoby – Adama Krásu, Josefa Burdu, Romana Franka a Oldu Dufka.

Všichni podezřelí mají velmi blízko k počítačům a jejich IQ je velmi vysoké. Kapitán Vočko podezřelé vyslechl, ale  pochopitelně všichni tvrdili, že jsou nevinní. Během výslechů však kapitán Vočko zjistil, že všichni podezřelí jsou velmi sečtělí, mezi oblíbené knihy Adama Krásy patři severské detektivky, Roman Frank dává přednost americkým hororům. Nejoblíbenější knihou Josefa Burdy je Šifra mistra Leonarda a Olda Dufek uvedl, že jeho nejoblíbenějším autorem je Ed McBain.  

Kapitán Vočko společně se svým týmem zjistili, že pachatel používá na internetu zvláštní přezdívku. Tato přezdívka zní: „BERU OFSAJD“.  A najednou měl kapitán Vočko jasno. Kdo je pachatelem internetového podvodu?   

Řešení naleznete v galerii:

(zdroj: Policie ČR)

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: