Haló, tady Víťa... Andor Šándor okomentoval kauzu Rakušanova telefonu. Poukázal na "kreativitu" STAN

Vít Rakušan
Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 9. 2023

Komentář: Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) nemůže být podle šéfky poslanců opozičního hnutí ANO Aleny Schillerové nadále ministrem vnitra. Pokud bude premiér Petr Fiala (ODS) bagatelizovat informace portálu iDNES.cz, že Rakušan měl šifrovaný telefon, zváží poslanecký klub ANO, zda není namístě vyvolat hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, uvedla. SPD chce kvůli případu usilovat o vyvolání mimořádné schůze Sněmovny, potřebuje k tomu ale i podpisy poslanců ANO. Rakušan uvedl, že telefon měl po posledních sněmovních volbách kvůli obavám z odposlechů, ale prakticky ho nevyužíval. Situaci pro ŽivotvČesku.cz okomentoval bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor, který poukázal na to, že mít šifrovaný telefon nevadí, vadí však to, od koho ho ministr získal.

Schillerová uvedla, že Rakušan nadále nemůže být ministrem vnitra. "Ta zjištění jsou závažná a namístě je jeho okamžité odvolání. Pokud to ale místo toho premiér celé zbagatelizuje, poradíme se s naším poslaneckým klubem, zda není namístě vyvolat hlasování o nedůvěře vlády," uvedla Schillerová. Fialova vláda čelila dosud takovému hlasování dvakrát, naposledy ho ustála v lednu v době prezidentských voleb. Poslanci ANO tehdy hlasování zdůvodnili tím, že koalice neumožnila projednání opozičních témat na schůzi Sněmovny.

Fiala novinářům řekl, že problém není v tom, jak zabezpečenou komunikační techniku někdo používá, ale v tom, s kým a o čem mluví. "Nemám žádnou důvěryhodnou informaci, že by pan vicepremiér Rakušan dělal něco nevhodného nebo se zapojil do nějaké činnosti, která nemá všechny legální nebo morální parametry," uvedl Fiala.

SPD chce usilovat o mimořádnou schůzi Sněmovny, která by záležitost projednala. Server iDNES.cz napsal, že Rakušan požádal o šifrovaný telefon po volbách do Sněmovny na podzim roku 2021 tehdejšího místopředsedu hnutí STAN a dlouholetého uživatele zařízení Stanislava Polčáka. Rakušan v pondělí novinářům ve Sněmovně řekl, že telefon v podstatě nepoužíval mimo jiné proto, že po nástupu do funkce ministra vnitra disponuje jiným zabezpečeným způsobem komunikace. "Není důležité, jaký telefon používáte, ale s kým mluvíte," podotkl.

Zařízení si Rakušan pořídil kvůli »reálnému podezření«, že někdo odposlouchává prostory kanceláře. Informace ze schůzek v kanceláři se podle něj dostávaly velice rychle do veřejného prostoru, ačkoliv u nich bylo minimum lidí. "Reagovali jsme tímto způsobem. Jestli jsem ho (telefon) použil dvakrát, třikrát, tak je to hodně," uvedl.

Rakušan na webu STAN o víkendu doplnil, že při skládání vlády panovaly obavy ze špehování ze strany bezpečnostní divize Agrofertu, který patří do svěřenských fondů předchozího předsedy vlády Andreje Babiše (ANO). 

Pro ŽivotvČesku.cz kauzu okomentoval Andor Šándor. "Odposlouchávat mobilní telefony lze oficiálně pouze se svolením soudu, a to prostřednictvím Útvaru zvláštních činností služby kriminální policie a vyšetřování, který to zadává jednotlivým operátorům. Samozřejmě, že to lze i bez toho, že není nutné takto operovat skrze operátory, protože existují určitá zařízení, jako je zařízení Agáta, která to umožňují, nicméně jsou velmi drahá. A existují subjekty, které zaplatí, aby získali informace, které potřebují," uvedl bezpečnostní expert.

"Kdokoliv má pocit, že je odposloucháván, tak má možnost podat trestní oznámení. Bohužel mu jednoinstanční soud řekne, že v daném případě byl, případně nebyl porušen zákon, to je ve vztahu ke státu. Vít Rakušan měl možnost toto udělat. Argument, že ho použil asi třikrát, tak ví, že ho nelze ověřit, protože záznam o telekomunikačním provozu bez obsahu už není dávno archivován. Používat šifrovací zařízení není nic proti ničemu, akorát vám ho nesmí dodávat stejný člověk, který ho zařizoval lidem, kteří figurují v kauze »Dozimetr«. To pak ukazuje, jak kreativita Starostů na okresní a krajské úrovni dokáže vytvořit zajímavá spojenectví, aby sloužili občanům České republiky," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor ironicky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.