Hamáček tvrdí, že Česko by bez krizového nákupu v Číně nemělo ochranné pomůcky
Ministr vnitra Jan Hamáček je skálopevně přesvědčen, že Česko by bez krizového nákupu ochranných prostředků v Číně žádné nemělo.
Nákupy ochranných prostředků v Číně vzbudily řadu emocí. Podobně jako tomu bylo, když vládní činitelé kontingent respirátorů vítali na letišti. Podle vládní opozice šlo o přeražené nákupy respirátorů FFP2, které navíc ministerstvo kupovalo za velmi nevýhodné ceny.
"Zvolili jsme jediný možný způsob, nebyla jiná alternativa," prohlásil Hamáček s tím,, že adekvátní nabídku na ochranné pomůcky neposkytli ani čeští dodavatelé, ani dodavatelé z jiných zemí EU a NATO.
Následně Hamáček uvedl, že Čína ochrannými pomůckami zásobovala celý svět. "Měli jsme dvě cesty. Buď ty ochranné prostředky pořídit v krizovém módu nákupem v Číně, a nebo je prostě nemít," tvrdí Hamáček, který v rámci nákupů se obrátil na Jaroslava Tvrdíka prezidenta česko-čínské komora. Ten zprostředkoval nákupy od dealerů oficiálních výrobců, což vzbudilo velké pochybnosti.
"Do 12. března jsem čelil kritice, že přeháním a šířím paniku, po 13. březnu jsme byl kritizován za nedostatečné nouzové zásoby a dnes čelíme kritice, že jsme ta opatření přijali přehnaně nebo neefektivně. Velmi rychle zapomínáme, že byl nouzový stav a v jaké atmosféře jsme žili," uvedl Hamáček s tím, že ministerstvo vnitra zajistilo objednávky za necelé 4,4 miliardy.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.