Haničko, děkujeme. Tvoje písničky byly víc než tisíc slov. Odpočívej v pokoji

Hana Zagorová
Hana Zagorová
Foto: Nextfoto
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 8. 2022

Celé Česko dnes zasáhla smutná zpráva o skonu oblíbené zpěvačky, moderátorky a textařky Hany Zagorové (75). Z úcty k pozůstalým se redakce tímto rozhodla dát hudební legendě poslední sbohem, a nadále se k tragédii nevracet. Stejný postup doporučila i uznávaná psycholožka Radana Štěpánková. "Když člověk zemře, měli bychom dopřát sobě i blízkým možnost truchlení v soukromí," řekla odbornice pro ŽivotvČesku.cz.

Celý český showbyznys se dnes zahalil do smutku, když na veřejnost pronikla zpráva o úmrtí oblíbené zpěvačky Hany Zagorové. Redakce ŽivotvČesku.cz připravila souhrn života hudební hvězdy a rozhodla se další články s ohledem na pozůstalé nezveřejňovat.

S tím souhlasila i odbornice, která popsala, jak by se měli lidé v případě úmrtí kohokoli zachovat. "Když člověk zemře, měli bychom dopřát sobě i blízkým možnost truchlení v soukromí a tichosti. Sebrat energii, abychom mohli připravit hezké rozloučení. Určitě je důležité pozůstalé nerušit," uvedla pro ŽivotvČesku.cz psycholožka Radana Štepánková.

Hanu Zagorovou stejně jako zpěv lákalo v mládí i herectví, jež vystudovala na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a kterému se pak nějaký čas profesionálně věnovala. Nakonec ale upřednostnila hudební branži, ve které naplno zazářila.

Rodačka z Ostravska za svůj život získala devětkrát sošku Zlatého slavíka a několik platinových a zlatých desek. Nazpívala přes devět set písní, z nichž mnohé si vybaví snad každý Čech.

Zatímco profesní život byl zalitý sluncem, v osobním se umělkyně natrápila. V pubertě se přišlo na to, že trpí vzácným onemocněním zvaným paroxysmální hemoglobinurie, které způsobuje poruchu krvetvorby. Zmíněná choroba nakonec i zapříčinila, že se zpěvačka nikdy nestala matkou.

Sice se rozhodla pro adopci, a dokonce se kvůli ní i vdala za kamaráda, baletního mistra Vlastimila Harapese (76), bohužel ale celý proces nedopadl dobře a zpěvačka špatnou zkušenost již nechtěla vícekrát opakovat.

Velkou životní lásku ale později přece jen našla, a to v slovenském operním pěvci Štefanovi Margitovi (66), se kterým letos v červnu oslavila třicetileté výročí od svatby.

Již podlomené zdraví, kvůli němuž musela docházet pravidelně na transfuze, zkomplikoval před dvěma lety covid-19. Zpěvačka prodělala jeho těžkou formu a z následků se již nevzpamatovala.

Několikrát byla hospitalizována a nucena zrušit naplánovaná vystoupení. K postcovidovému syndromu, kterým trpěla, se přidala ještě osteoporóza, která může za vysokou lámavost kostí. Zlatá slavice se tak na veřejnosti poslední měsíce již téměř neukazovala.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.