Harry Potter a Kámen mudrců po 20 letech: Takhle herci vypadají dnes, vzpomínají na pití a sžíravé pochybnosti

Harry Potter a Kámen mudrců
Harry Potter a Kámen mudrců
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 16. 11. 2021

Dnes je tomu přesně 20 let ode dne, kdy do kin vstoupil snímek Harry Potter a Kámen mudrců. Jeho premiéra následovala po obrovském úspěchu stejnojmenné knihy, podle níž byl natočen. V rolích hlavních hrdinů se poprvé objevili Daniel Radcliffe (32), Rupert Grint (33) a Emma Watsonová (31), kteří tehdy byli malými dětmi a netušili, jak velká sláva je v budoucnosti čeká. Od té doby se pochopitelně změnili, dnes jsou dospělými umělci, o které je velký zájem.

V roce 1997 světlo světa spatřila kniha Harry Potter a Kámen mudrců, která se setkala mezi čtenáři s takovým úspěchem, že byla zanedlouho zfilmována. Premiéra stejnojmenného filmu se konala 16. listopadu 2001 a rozpoutala celosvětové šílenství spojené s kouzelným světem, v němž mladý čaroděj a jeho přátelé bojují proti silám zla v čele se zlotřilým Voldemortem.

Do rolí hlavních hrdinů byli vybráni mladí herci Daniel Radcliffe, Rupert Grint a Emma Watsonová, kteří tou dobou neměli ponětí, že výhra v konkurzu jim přinese celosvětovou slávu, věrné fanoušky a že pro ně bude slibným začátkem kariéry. Trojice se od premiéry pochopitelně změnila nejen vzhledově, ale prošla také velkým osobnostním vývojem.

Daniel Radcliffe (Harry Potter)

Přestože Daniel Radcliffe vzpomíná na natáčení v dobrém a je vděčný za to, co mu role Harryho Pottera přinesla, s náhlou slávou se jako dospívající mladík nevyrovnával nejlépe. "Nejrychleji jsem na to, že jsem neustále pozorován, zapomínal díky pití. Všichni si myslí, že s takovou prací musí být člověk neustále nadšený, i já jsem si to myslel. Děláte něco, co milujete, máte peníze, nemáte nárok nebýt nadšení. Já jsem ale byl smutný a to mě přivádělo k myšlence, že ve své práci nejsem dobrý a že neumím být slavný. S alkoholem jsem přestal ze dne na den, jednoho rána jsem se vzbudil a prostě jsem si řekl, že tohle přece není vůbec dobré," řekl Radcliffe v pořadu Off Camera with Sam Jones.

Dnes Radcliffe nadále pokračuje v úspěšné herecké kariéře, od roku 2019 hraje v seriálu Nebe s.r.o. a hrál také v úspěšných filmech jako je například horor Žena v černém či akční komedie Zabiják proti své vůli. Herectví je momentálně jeho největší životní náplní, ve volném čase se pak věnuje přítelkyni, rovněž herečce Erin Darkeové (37).

Rupert Grint (Ron Weasley)

Zpočátku si Rupert Grint svou roli ve filmech z kouzelného světa užíval, přiznal ale, že později pro něj začalo být vyčerpávající, že léta žije jen postavou Rona Weasleyho. "Určitě jsem měl chvílemi pocit, jako bych se dusil. Deset let jsem v podstatě každý den byl v kůži své postavy. Byla to skvělá zkušenost, vyrůstali jsme se štábem, který jsme z většiny znali od prvního dílu a po takové době jsme byli jako rodina. Ale rozhodně jsem si občas přál, abych mohl jít hned dělat něco jiného," řekl Grint v podcastu Armchair Expert.

Pro Grinta aktuálně není herectví absolutní prioritou. Přestože má stálou roli v seriálu Servant, ve filmu si naposledy zahrál v roce 2019. Většinu své energie soustředí na rodinu, herečka Georgia Groomeová (29), se kterou tvoří pár od roku 2011, mu v loňském roce přivedla na svět dcerku, která dostala jméno Wednesday.

Emma Watsonová (Hermiona Grangerová)

Spisovatelce J. K. Rowlingové (56) na obsazení Hermiony velmi záleželo. Když se poprvé setkala s Emmou Watsonovou, ulevilo se jí, protože pro roli byla v jejích očích perfektní. Proto pro ni muselo být náročné, když herečka zvažovala odchod kvůli studiu - ve skutečnosti mu byla stejně oddaná, jako její postava. "Nebyl to jediný důvod, proč jsem nad tím začala uvažovat. Sláva mi zpočátku moc nesedla. Byla jsem na červeném koberci, pak jsem šla na toalety, viděla jsem se v zrcadle a říkala jsem si, kdo v tom odrazu je. Nadýchané šaty, silné líčení, to jsem nebyla já a nedokázala jsem se s tou částí své osobnosti spojit," řekla Watsonová v rozhovoru pro magazín Vanity Fair.

Aktuálně si dává herečka od své kariéry pauzu, v seriálu se naposledy objevila v roce 2019 a ve filmu o rok později. Svůj čas a peníze aktuálně investuje do prospěšné činnosti v oblasti životního prostředí, rovněž je velkou bojovnicí za práva žen a také za práva zvířat. Kolovaly spekulace, že s hereckou kariérou se rozhodla skončit úplně, sama ale nic takového nepotvrdila.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.