Havlíček chce, aby si Fiala odpočinul. Byl by prý ten nejlepší eurokomisař. V Superdebatě se to hádalo a obviňovalo

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 6. 2024

Komentář: Poslední velká televizní debata před volbami do Evropského parlamentu přinesla voličům »parádní« podívanou na politickou kulturu v ČR. V televizním souboji, který odvysílala v přímém přenosu Česká televize, se střetli předsedové parlamentních stran a hnutí. Řešilo se několik důležitých témat jako Green Deal, vztahy národní a unijní politiky, migrace či pomoc Ukrajině. Debata byla plná, jak už bývá českým koloritem, osobních útoků. Objevila se i ostřejší slůvka. Vzácnou shodu pak vládní představitelé našli v tom, že by chtěli v Evropské komisi obsadit ekonomický resort. Dokonce z úst Karla Havlíčka (ANO) zaznělo, že eurokomisařem by se měl stát premiér Fiala (ODS). Podle ministerského předsedy je to ale důkaz, že se ho ANO bojí. Pro ŽivotvČesku.cz komentátor Andor Šándor v obecné rovině debatu okomentoval –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ podle něj se čím dál více politici vzdalují svými postoji »obyčejným lidem«.

Pokud televizní divák ve středu večer dostal náladu zhlédnout »akční biják«, Česká televize mu ho nabídla. Takzvaná předvolební »Superdebata« totiž přinesla lidem do »obýváků« nejen verbální akci, ale tu a tam nabídla i hororové prvky. Zejména pokud šlo o Green Deal neboli Zelenou dohodu pro Evropu, což je soubor iniciativ, který má nasměrovat k ekologické transformaci s cílem dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality.

"My děláme kroky, které ten Green Deal udělají takový, aby nepoškozoval lidi," uvedl Fiala. Lídři vládních stran poukázali na to, že klimatický zákon připravila a prosadila Babišova vláda. Havlíček vyčetl současnému kabinetu také to, že mimo jiné umožnil budoucí zákaz výroby aut se spalovacími motory.

V debatě zazněly i ostřejší výrazy. "Vy jste mimořádný manipulátor a taky lhář," reagoval Fiala na výtky Havlíčka, podle něhož by se měl současný premiér uklidnit. Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka obvinil ANO z pokrytectví. Podle něj se nyní opoziční hnutí nezbaví své viny. "Z toho se vy nevylžete, i když to docela dobře umíte," uvedl. Předseda SPD Tomio Okamura jako jediný volal po tom, že by se Česko mělo z Green Dealu vyvázat.

Zástupci vládních a opozičních stran se standardně střetli i kvůli migračnímu paktu EU. Podle opozice pakt zavádí kvóty na imigranty, podle koalice nikoli, pouze počítá se solidaritou v rámci EU a je pouze prvním krokem proti nelegální migraci. Rakušan uznal, že se nepovedlo plně prosadit české výhrady k migračnímu paktu EU. "To já považuju určitě za chybu všech českých zástupců," uvedl. Okamura zopakoval, že jeho hnutí bude prosazovat odstoupení od paktu.

Neshody mezi zástupci vládních a opozičních stran se projevily i v postoji na řešení ruské invaze na Ukrajinu. Okamura by pomoc Ukrajině zrušil a území s rusky mluvícím obyvatelstvem přenechal Rusku, v čemž Rakušan viděl paralelu s předválečnými zástupci sudetských Němců v někdejším Československu. Havlíček poukazoval na to, že pomoc Ukrajině nemůže být nekonečná a je třeba dojednat příměří. Podle Fialy je cestou k míru to, že se Ukrajina ubrání a Rusko pochopí, že s agresivní politikou neuspěje.

Vládní představitelé se shodli na tom, že by chtěli v Evropské komisi obsadit ekonomický resort. Piráti by chtěli na eurokomisaře nominovat svého europoslance Marcela Kolaju, kterého Bartoš představil mimo jiné jako experta na digitalizaci. Starostové, kteří mají podle koaličních dohod adepta navrhnout vládě, podle Rakušana nominují několik kandidátů. Havlíček zopakoval, že podle hnutí ANO by se eurokomisařem měl stát premiér Fiala. 

"Měl bych řešení a nemyslím ho ironicky. Já si myslím, že nejlepším kandidátem na post eurokomisaře by byl pan premiér Fiala. Zaprvé by získal velmi silný komisariát, myslím to zcela vážně. Za další jsem přesvědčen, že jemu by ta práce seděla daleko lépe z manažerského úhlu pohledu. On není schopen pracovat zde v rámci velkého stresu, v rámci krizového scénáře, který musí dnes a denně zvládat. V EU by mu to sedělo, možná by to pomohlo i ODS v rámci budoucího řešení," uvedl Havlíček s tím, že by pravděpodobně padla vláda, na druhou stranu by to přivítali jeho pohledem občané.

"A vy byste měl super post na dalších pět let," podíval se Havlíček na Fialu. "A myslím si, že byste tam mohl zastat poměrně slušný kus práce," dodal Havlíček. Fiala na jeho slova reagoval klidně a uvedl, že slova Havlíčka jsou důkazem, že se ho ANO bojí.

Pro ŽivotvČesku.cz debatu jako »obecné těleso« okomentoval komentátor a bezpečnostní expert Andor Šándor. "Pokud politici alespoň trochu chtěli přilákat voliče k eurovolbám, tak si nejsem jist, zda se jim to povedlo," uvedl v úvodu ostřílený glosátor.

"Pokud politici nemají schopnost si uvědomit, jak voliče odrazují od politiky, tak by si měli ze záznamu pořad, v němž vystupují, pustit, aby si uvědomili, čeho tím vlastně dosahují, protože nejsou schopni vést věcnou debatu. O tom, že si skáčou do řeči, hádají se, obviňují se a volič se vlastně nic nedozví, o tom ani nemluvím. A ta debata se de facto dostává dnes do polohy ve smyslu »ty lžeš, já nelžu, ty lžeš«. Obyčejný občan si z toho není schopen vybrat, protože nikdo nezkoumá, zda Babišova vláda schválila předběžný rámec pro Green Deal, kdo pak »Fit for 55«, a ti lidé jsou z toho pak zmateni. Politika se v tomto kontextu brutálně odcizuje veřejnosti," dodal pro ŽivotvČesku.cz Šándor.

Volby se v Česku uskuteční v pátek a sobotu, výsledky oznámí Český statistický úřad v neděli večer. ČR má 21 mandátů, kandiduje 30 stran, hnutí a koalic. Vítězství bude obhajovat ANO, které před pěti lety obsadilo šest křesel. ODS obhajuje čtyři mandáty, Piráti tři. Stejně tak někdejší koalice STAN a TOP 09. SPD a KDU-ČSL mají po dvou europoslancích, komunisté jednoho.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.