Reklama:

Miliarda od zločince a přehazování viny. Havlíček tvrdě útočí na vládu kvůli bitcoinové aféře

Karel Havlíček
Karel Havlíček
Foto: Profimedia
Alena Šindelářová | redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 6. 2025

Rozhovor: Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz ostře kritizoval vládu Petra Fialy (ODS) za její přístup ke kauze sporného miliardového daru v bitcoinech. Podle něj je neakceptovatelné, že se odpovědnost přehazuje na úředníky, zatímco celá transakce probíhala za vědomí vrcholných představitelů kabinetu. Havlíček mluví o legalizaci peněz z nejtemnějších koutů darknetu a označuje případ za mezinárodní skandál, kvůli kterému měla vláda podat demisi.

Reklama:

Měla by se podle vás vláda k tomuto problému rétoricky postavit lépe a transparentněji?

Myslím si, že vláda by se k tomu měla postavit čelem a podat demisi. Minimálně by měla sama požádat o důvěru ve Sněmovně.

Reklama:

Když to rozvedete...

Nejprve se touto věcí chlubila, pak se k ní nehlásila a tvrdila, že si na nic nevzpomíná. Následně se všichni »napráskali« a nakonec to hodili na úředníky. Je to naprosto evidentní přehazování odpovědnosti. Všichni vědí, že o tom věděl jak ministr Stanjura, tak premiér Fiala. S Pavlem Blažkem je v úzkém kontaktu, oba jsou z Brna - a nebýt pana Blažka, Petr Fiala by premiérem vůbec nebyl.

Premiér Fiala popisuje situaci tak, že se s Pavlem Blažkem někde náhodně potkali a mezi řečí padla zmínka - neuvěřitelná historka - o miliardovém daru pro stát. Vy jste ve vládě působil - jak ve skutečnosti probíhá komunikace mezi ministry a premiérem?

Je to naprosto nesmyslně podané. Tohle je věc, kterou několik měsíců připravovali úředníci, a ti se samozřejmě kryjí. Úředníci o takové věci informují své nadřízené, probíhají porady vedení ministra, resorty mezi sebou komunikují, a to jak na úrovni úředníků, tak přes porady vedení. I ministerstvo spravedlnosti přiznalo, že vše konzultovalo s úředníky ministerstva financí. Kdo žije v iluzi, že vrcholoví úředníci ministra financí neinformují svého ministra o tom, že na účet státu dorazí jedna miliarda korun od člověka, který byl nedávno propuštěn z vězení, je v hlubokém omylu. Ministr financí o tom věděl. Hodit to celé na jednoho člena vlády je absurdní, a samo o sobě to o mnohém vypovídá.

Vnímáte celou tuto kauzu jako jakýsi kšeft politiků, kteří si chtěli »přilepšit na důchod«?

Nechci nikomu podsouvat, kdo si co vzal. Vyjdu jen z toho, že za účasti vrcholových představitelů české vlády se vypraly peníze z té nejhorší pračky, jakou si lze představit - z mezinárodního tržiště, kde se obchodovalo s heroinem, kokainem, zbraněmi a falešnými doklady. Peníze dorazily právě z takového účtu. Proto se případem zabývá i FBI. Česká republika tímto krokem nasvítila nejen celé tohle tržiště, ale de facto zlegalizovala situaci, kdy si dnes dotyční vybírají miliardy – a bůhví kde ty peníze končí.

Objevují se úvahy, že když vezmete peníze podsvětí, bude si je chtít vzít zpět. V kauze Dozimetr »zmizelo« několik osob. Je možné, že i v tomto případě začnou »mizet« lidé?

V kauze Dozimetr máme pět mrtvých, v kauze Kampelička taktéž pět - přímo či nepřímo. Tak uvidíme, jak to bude s kauzou bitcoinů. V této zemi nikdy nebyla vláda, která by organizovanému zločinu umožnila proniknout do státní struktury v takové míře. To nejde omlouvat bezelstností nebo naivitou. A už vůbec to nejde hodit na úředníky. Tohle je mezinárodní skandál. A právě proto měla vláda podat demisi.

Do voleb zbývají čtyři měsíce. Posílí tato kauza hnutí ANO?

Nevím, jestli nás posílí nebo neposílí. Co ale určitě neposílí, je jméno České republiky v zahraničí, a to je na tom všem nejhorší.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: