Helena Vondráčková vybojovala nový výměr starobního důchodu. Manžel zpěvačky uvedl, že teď začíná bitva s časem a schopnostmi úřadu

Zpěvačka Helena Vondráčková s manželem Martinem Michalem
Zpěvačka Helena Vondráčková s manželem Martinem Michalem
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 6. 2023

V polovině května se královna české pop-music Helena Vondráčková (75) dočkala pro ni vítězného verdiktu soudu ohledně starobního důchodu. Celá kauza se točila kolem toho, že zpěvačka se domnívala, že jeho výše není v pořádku. Soud její stížnost uznal a dal jí za pravdu, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz manžel Martin Michal s tím, že v současnosti došlo k mírnému posunu v celé kauze.

"Rozhodnutí soudu nabylo právní moci a teď čekáme, až znovu Helče vyměří starobní důchod. Kdy to bude, tak to bude velké překvapení. Pokud se podíváme na to, že premiér Fiala se musel před týdnem omlouvat lidem, kteří čekají déle, než stanovuje zákon, na vyměření důchodů, tak by mě asi už ani nešokovalo, kdyby nový výměr Helče přišel až v příštím roce, což by byla už skutečná ostuda státu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz osudový muž umělkyně Martin Michal.

Na rozhodnutí má Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) tři měsíce. Víc než 90 dnů na konci května čekalo na rozhodnutí okolo 18.000 žádostí. 

Kauza kolem důchodu zpěvačky se táhne již několik let. Helena Vondráčková o penzi zažádala v roce 2011. V dokumentu, který obdržela, byla uvedena výměra 8 tisíc korun. To však považovala za hloupý a nespravedlivý žert a požádala o dovolání. "Celý pracovní život řádně odváděla všechny platby na sociální a zdravotní pojištění," sdělil na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz její manžel. Částka jí následně byla zvýšena na 13 tisíc korun.

Ale ani v tomto případě částka neodpovídala jejím pohledem tomu, kolik by to opravdu mělo být. Za roky své kariéry zpěvačka do státní kasy »nalila« miliony korun, před rokem 1989 získala titul zasloužilá umělkyně. Věc by neřešila, ale vnímá ji jako nespravedlivou a v principu nefér. "Jde především o princip. Na radu právníka jsme to postoupili k soudu. Zaskočilo mě to i pobavilo. Za celá ta léta 13 tisíc korun? V době, kdy jsem byla za socialismu pod agenturou Pragokoncert, mi přidělili honorář třetí, tehdy nejvyšší skupiny devět set korun. V zahraničí jsem státu vydělávala spoustu valut, protože jsme z výdělků museli předávat obrovské provize. Dnes jako by to neexistovalo," upřesnila zpěvačka pro slovenský deník PLUS 7 DNÍ, který s informací přišel jako první, proč se rozhodla věc řešit.

Nakonec se skutečně dočkala spravedlivého rozhodnutí. V polovině května právní zástupce zpěvačky obdržel rozhodnutí soudu. "A to o tom, že Helča je v právu, že splnila všechny náležitosti. Soud podle slov našeho advokáta rozhodl důchodový výměr zrušit a vyměřit nový správným způsobem," uvedl pro ŽivotvČesku.cz manžel Heleny Vondráčkové s tím, že na rozhodnutí soudu umělkyně čekala přibližně dva roky. "Nejde o peníze, ale jde o princip, ten je důležitý. Myslím, že by se tak zachoval každý," dodal s tím, že teď je míč na straně České správy sociálního zabezpečení.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.