Hercule Poirot stárne s elegancí. Davidu Suchetovi do dokonalé podoby s detektivem schází jen knírek. Takhle dnes vypadá

Herec David Suchet
Herec David Suchet
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 5. 2022

Od roku 1989 do roku 2013 byl natáčen kriminální seriál Hercule Poirot. Už jen to, kolika epizod se dočkal, svědčí o jeho nezměrné popularitě. S falešným knírkem a vycpaným břichem celá ta léta strávil herec David Suchet (76), který se zhostil role legendárního detektiva. I devět let po poslední klapce přiznává, že mu tato postava velmi chybí.

Belgický soukromý detektiv Hercule Poirot se za dobu svého působení na televizních obrazovkách nesmazatelně zapsal do paměti mnoha divákům. David Suchet, jenž ho celé roky ztvárňoval, už dva roky nenatočil nic a v poklidu se věnuje svým koníčkům. V 76 letech neztrácí jiskru a energii a s trochou práce maskérů by se mohl do role bez problémů vrátit.

Přestože Poirota ztvárnilo v jiných seriálových a filmových volných adaptacích, které vznikly podle předlohy detektivek Agathy Christieové, vícero herců, právě David Suchet se v této roli dočkal největšího úspěchu. Přestože natáčení bylo náročné, neb na sobě herec měl těžké vycpávky, díky kterým působil zavalitě, po hraní se mu stýská.

"Myslím, že poslední epizoda měla nejmenší sledovanost. Lidé ji nechtějí zhlédnout, protože nechtějí vidět Poirotův konec. Já jsem na tu roli pilně studoval, věděl jsem, jak se detektiv v určitých situacích zachová, co bude mít při různých příležitostech na sobě. Skoro jsem tu příležitost odmítl, když tvůrci seriálu chtěli, aby byl Poirot v něčem jiný než v knihách," zavzpomínal David Suchet v pořadu This Morning na těžké začátky.

Pro Sucheta bylo naprosto zásadní, aby byl do posledního detailu věrný předloze. Zřejmě právě to mu přineslo takovou oblibu u fanoušků seriálu, z nichž velká část četla knihy, na jejichž motivy seriál vznikl. Právě to, že další příběhy oblíbeného detektiva už nevzešly z pera původní autorky, byl důvod, proč dnes s elegancí stárnoucí herec nechtěl seriál nadále natáčet.

"Když došly náměty od Agathy, nebyl důvod Hercula Poirota nadále natáčet. Kdyby mi teď někdo navrhl pokračování seriálu, rozhodně bych do toho už nešel, kdyby mi ale přišla nabídka, ať si svou roli ještě jednou zopakuji v celovečerním filmu, bylo by mi velkou ctí souhlasit. Bohužel to dosud nikoho nenapadlo," dodal David Suchet.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.