Herecký svět truchlí. Zemřel národem milovaný Ladislav Mrkvička. Bylo mu 81 let

Herec a držitel řady ocenění Ladislav Mrkvička
Herec a držitel řady ocenění Ladislav Mrkvička
Foto: nextfoto.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 12. 2020

Herecký svět pláče. Po dlouhé nemoci herec Ladislav Mrkvička (†81). Lidé si ho zamilovali pro jeho autentický projev, a to nejen ve filmu, ale i divadelních prknech. Potýkal se s Parkinsonovou chorobou, která už mu nedovolovala pracovat. V loňském roce obdržel Českého lva i Cenu Thálie. Pro ŽivotvČesku.cz poskytl jeden z posledních rozhovorů letos na konci srpna.

Ladislav Mrkvička ztvárnil desítky úžasných filmových a divadelních rolí. Před kamerou začínal už v dětských rolích, později na sebe upozornil ve snímku Atentát, kde ztělesnil roli inspirovanou výsadkářem Jozefem Gabčíkem. Následovalo Bloudění a Hotel pro cizince, úsměvnou postavu trenéra vytvořil v rodinném filmu Metráček. Seriál 30 případů majora Zemana mu zajistil významnou popularitu.

Pro Ladislava Mrkvičku neexistovala nejtěžší role. Všechny bral jako radost a práci. "Nemám žádné takové rozlišení. Každá role, se kterou jsem se potkal, byla těžká," řekl pro ŽivotvČesku.cz národem uznávaný a obdivovaný herec.

Vedle žokeje Sochora z Dostihu se Mrkvička zapsal do paměti jako Janýr v Dobré vodě, k jeho posledním rolím patřil Emil Kintzl ze seriálu Policie Modrava. V roce 2012 získal také Cenu Františka Filipovského za dabing.

Jeho poslední filmovou rolí zůstane Antonín ze snímku Staříci, kde si zahrál společně s Jiřím Schmitzerem (71). Snímek z roku 2019 vynesl oběma hercům ocenění Českého lva. Ve stejném roce si herec došel i pro činoherní Cenu Thálie za celoživotní mistrovství. "Mám strašnou trému a mám parkinsona," zahájil tehdy svou řeč a zakončil ji díky obecenstvu s tím, že za celých šedesát let nikdy nebyl vypískán.

Ladislav Mrkvička byl celkem dvakrát ženatý - s Ivanou Kopeckou, s níž se rozvedl koncem 80. let, následně pak s Alenou Kotibovou. Celkem vychoval 2 děti - dceru Týnu a syna Jakuba.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.