Hnutí ANO se těší čím dál větší podpoře, vyhrálo by lehce volby. Politický marketér promluvil o nové roli Andreje Babiše

Zleva Petr Fiala a Andrej Babiš
Zleva Petr Fiala a Andrej Babiš
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 12. 2021

Poslední aktuální volební model agentury Median ukázal zajímavou skutečnost – volby by podle něj vyhrálo hnutí ANO premiéra v demisi Andreje Babiše (67) se ziskem 29,5 procenta hlasů. Znovu si získává ztracené voliče a podle experta na politický marketing Karla Komínka je k tomu vede hned několik důvodů. "Andrej Babiš hned po volbách a oznámení výsledků přijal roli jakéhosi státníka, dříve byl hodně agresivní a nesmlouvavý. Roli hraje i způsob komunikace nastupující koalice a celý proces jmenování ministrů," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Volby do Poslanecké sněmovny by podle listopadového volebního modelu přední výzkumné agentury Median dopadly překvapivě jinak, než tomu bylo v říjnu. S počtem 29,5 procenta by se na první místo dostalo hnutí ANO a vítězná koalice sněmovních voleb SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) by skončila až na druhém místě s 26 procenty. Koalici České pirátské strany a STAN (Starostové a nezávislí) by volilo 16 procent lidí a čtvrté místo by zaujalo SPD v čele s Tomiem Okamurou (49) – to bylo získalo 8,5 procenta voličských hlasů.

Pod hranicí pěti procent by zůstalo ČSSD a komunisté se 4,5 procenty. Stejně tak občanské hnutí Přísaha Roberta Šlachty (50), které by si získalo na svou stranu 4 procenta voličů. Podle slov politického marketéra z Institutu politického marketingu Karla Komínka má úspěch Andreje Babiše velkou škálu faktorů, které k němu mohou přispívat.

"Svůj vliv měla nepochybně skutečnost, že Andrej Babiš hned po volbách a oznámení výsledků přijal roli jakéhosi státníka, dříve byl hodně agresivní a nesmlouvavý a minimálně komunikoval v tom duchu, že nebyl schopný kompromisu. Spekulovalo se o jeho prezidentské kandidatuře, pravděpodobně potřeboval zabezpečit to, aby co nejrychleji došlo k předání moci, snažil se v té souvislosti učinit veškeré možné kroky. To může být malý střípek," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Současná vláda premiéra Petra Fialy (57), který byl jmenován prezidentem Milošem Zeman (77) na zámku v Lánech v neděli 28. listopadu v 11 hodin, má před sebou náročné úkoly. Nový předseda vlády má pod svými křídly na starost pětikoalici – trojkoalici SPOLU a také PirSTAN, která tvoří nastupují kabinet. Dohromady mají 108 mandátů, čili v počtu 200 poslanců ve Sněmovně jasnou převahu a navíc spolu pětikoalice podepsala memorandum.

"Pro Andreje Babiše je výhodou, jakým způsobem komunikuje nastupující koalice, potažmo nová vláda a celý proces jmenování ministrů. Zazněla tam totiž některá kontroverzní jména, některé lidi museli zase okamžitě stahovat. Ze strany Andreje Babiše to byl správný krok vůči konkrétním cílům, na co odborníci poukazují, že se netají a nyní je to víceméně jasné, že má prezidentské ambice. Už existuje i stánek, kde za něj lidé sbírají podpisy, což je pouze nějaká komunikační výhoda, protože on je reálně nepotřebuje, má dostatek poslanců, aby mu kandidaturu posvětili sami. Nicméně ví, že volba má jiná pravidla, kdy nemůžete uspět, oslovíte-li nějakých 20 procent voličů, řádově jich musíte oslovit více. Pro postup do druhého kola to vypadá, že to má za současných okolností jasné. Ale vítězství v jeho prospěch zůstává naopak velmi nejasné," popsal pro ŽivotvČesku.cz expert na politický marketing klíčové body vedoucí k úspěšnému návratu premiéra v demisi zpátky na výsluní politické scény.

Může vzniknout opět tendence vytvořit kandidáta, který bude konkurovat předsedovi hnutí ANO a postavit ho proti němu – ať už by šlo o kohokoli, jen aby se snížily šance na jeho úspěch. Nicméně skandály spojené s Babišovým jménem – ať už jde o kauzu Čapí hnízdo nebo koupi zámku skrze tzv. offshorové společnosti (jednoduše řečeno – v tuzemsku podnikají, ale jejích sídlo je v zahraničí), na jeho hnutí zanechaly negativní stopy.

"Aby docílil takové změny z člověka, který permanentně komunikoval trochu ublíženě, agresivně a bez možnosti smlouvat, kdy působil jako vyzyvatel současného systému, se musel hodně snažit. Jde o jeho styl komunikace, aby působil rozumněji, rozvážněji, méně emočně založený. A to jsou právě kroky, které z jeho strany vidíme dělat v poslední době. Potřebuje se co nejrychleji zbavit vlády, protože na Českou republiku se valí sada různých krizí, od pandemické až po ekonomickou a tak dále. Má před sebou hromadu problémů, které už asi nechce řešit. I když mu do toho »hodil vidle« pan prezident Zeman, který si vymyslel současný způsob »proklepávání« ministrů, který nemá v ničem základ. Prostě si ho vymyslel," uzavřel Karel Komínek pro ŽivotvČesku.cz, jak pohlíží na současný posun vpřed jedné z nejkontroverznějších a nejvýraznějších osobností české politické scény.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.