Horká otázka přijetí eura: Politolog popsal, nakolik bude změna měny po sestavení nové vlády pravděpodobná

Peníze - Ilustrační snímek
Peníze – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 10. 2021

Volby do Poslanecké sněmovny vyhrála koalice Spolu složená ze stran ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Mezi lidmi nyní vyvstává otázka, zda po sestavení nové vlády nedojde k přijetí eura, které dosavadní premiér Andrej Babiš (67) striktně odmítá. "Přijímání eura přes ODS neprojde," řekl pro ŽivotvČesku.cz k tématu měny politolog Josef Mlejnek.

Podpisem přístupové smlouvy k Evropské unii se Česká republika zavázala k přijetí eura. Přestože jde o závazek, který není časově podmíněný, předpokládá se, že k jeho naplnění dojde ve chvíli, kdy bude ČR plnit potřebná kritéria. Premiér Andrej Babiš je zásadně proti přijetí eura a lidé se dotazují, jak se k tomuto tématu postaví budoucí vláda.

V programu koalice Spolu konkrétně k přijetí eura nezazněl kladný ani negativní postoj, bylo ale zdůrazněno, že firmy budou mít možnost účtovat v eurech. Podle politologa je nepravděpodobné, že po sestavení nové vlády bude euro přijato, protože především jedna ze silně zastoupených stran ho odmítá.

"Myslím si, že k přijetí eura nedojde, protože ODS je proti a je významnou součástí té koalice. ODS na to v žádném případě nepřistoupí, nedovedu si představit, že by s tím souhlasili," řekl pro ŽivotvČesku.cz Josef Mlejnek, který očekává konkrétní scénář.

Podle odborníka se přijetí eura znovu oddálí. "Dovedu si představit, že oni přijmou nějakou šalamounskou formulaci a ten problém se zase odloží na neurčito. Přijímání eura ale přes ODS neprojde," dodal uznávaný politolog pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.